Dan Petrescu rămâne! CFR Cluj şi-a recuperat trei jucători pentru meciul cu UTA

Viitorul lui Dan Petrescu la CFR Cluj a fost decis: antrenorul campioanei României rămâne în Gruia şi pregăteşte meciul cu UTA, de duminică, ora 20!  O veste nu prea bună pentru arădeni, care sperau să prindă CFR-ul puţin dezorganizată, cu alt antrenor. Petrescu s-a plâns în ultima vreme de arbitraj, dar și de lotul de jucători pe care îl are la dispoziție și a spus că își dorește o pauză, pentru a lua o decizie în privinţa viitorului său. Marius Bilașco, oficialul campioanei, confirmă însă că „Bursucul” a revenit la antrenamentele lui CFR Cluj și „categoric va rămâne”. Dan Petrescu a avut nevoie de pauză, numai că declarația lui a lăsat loc de interpretări. Chiar eram lângă el la interviul după meci, n-a spus niciodată că pleacă, a spus că are nevoie de pauză. Au mai fost discuții cu clubul, dar astea sunt discuțiile noastre interne, iar lucrurile sunt cât se poate de normale. Echipa s-a antrenat, el e la antrenamente, pregătim meciul cu UTA Arad. Da, categoric, Dan Petrescu rămâne la echipă. Contractul este până în 2022.

Chipciu, Vojtus şi Burcă, în lotul anti-UTA. Vinicius mai stă!

La CFR Cluj, lucrurile sunt pe făgașul normal, am avut o perioadă grea, dar n-aș mai vrea să discutăm despre ce a fost. Suntem înaintea unor partide importante și vrem să gestionăm foarte bine această perioadă, a declarat Bilașco, la emisiunea Fotbal Club, de la Digi Sport. Alte două veşti bune pentru CFR sunt revenirile lui Alexandru Chipciu și Jakub Vojtus, depistaţi cu Covid-19 la finalul lunii octombrie, ambii revenind la antrenamentele lui Dan Petrescu. În această săptămână este așteptat și Andrei Burcă, infectat și el înaintea meciului cu AS Roma, din Europa League, scor 0-5. UTA scapă însă de Vinicius, care mai are de recuperat şi este incert chiar şi pentru meciul cu Roma, de săptămâna viitoare. Absenţi cerţi la CFR vor fi Cestor şi Omrani, ambii având şanse să mai joace abia în 2021, după accidentări grave.