DAN CUEDAN: „SINGURA REALIZARE E CA SUNTEM PE LOC NERETROGRADABIL”

Înfrângerea de la Slatina pune capăt unui parcurs destul de modest pentru Pîncota în „B2”. „Şoimii” au încercat să termine anul cu un rezultat pozitiv, dar nu au reuşit mare lucru în faţa celor de la FC Olt, care s-au impus meritat, scor 3-1. Dan Cuedan a radiografiat pe scurt meciul disputat împotriva oltenilor: „Am avut şi momente bune, prima repriză a fost consistentă. Contrar cursului jocului, am luat acel gol de la Gligor, care a avut o execuţie frumoasă din lovitură liberă. Dubeştean a ratat singur cu portarul, la o fază la care zic eu că se putea acorda şi penalty. Gazdele s-au desprins după pauză printr-o acţiune personală, apoi am revenit dintr-un penalty contestat de gazde, la o fază la care nu mă pronunţ, nu am văzut-o foarte bine. Pe final, pe fondul de dominare, am primit gol pe contraatac şi aşa s-a scris istoria meciului.

„Să evaluăm foarte bine lotul”

Antrenorul Pîncotei se aşteaptă la o primăvară dificilă, iar pentru a regla problemele e nevoie de analiză şi strategie: „Mai sunt de jucat destule meciuri, dacă luăm în considerare şi play-out-ul. Urmează să ne aşezăm la masă, să vedem ce e de făcut. În concluzie, singura realizare la acest final de an e că suntem pe loc neretrogradabil. Trebuie să evaluăm foarte bine lotul, să vedem ce am făcut bine şi ce am făcut rău. Să avem puterea necesară şi să luăm deciziile bune pentru a pune la cale o strategie de îndeplinire a obiectivului”, mai spune Cuedan.