Dacă se califică în sferturile Cupei, UTA va juca cu FCU Craiova acasă, sau cu Sepsi în deplasare

În ultima etapă din Grupa A a fazei grupelor Cupei României la fotbal, Sepsi OSK Sfântu Gheorghe s-a impus fără probleme în meciul de pe teren propriu cu FC Voluntari, cu scorul de 4-0 și și-a câștigat seria cu punctaj maxim. Ilfovenii au terminat pe locul 3 și ratează calificarea mai departe. A doua calificată în faza următoare este FCU 1948 Craiova, care s-a impus pe final cu scorul de 1-0 la Ploiești, cu Petrolul, și a terminat pe locul 2, cu 7 puncte. Astfel, dacă accede între primele opt echipe ale competiției, UTA știe cu cine joacă: ori cu FCU Craiova acasă, în caz că se impune la Mioveni și câștigă grupa B, ori cu Sepsi în deplasare, dacă printr-un joc al rezultatelor termină pe doi în grupă.

Cel mai spectaculos meci al zilei a avut loc însă la Buzău. Dinamo a condus cu 3-0 la Unirea Slobozia, dar a terminat meciul cu trei oameni mai puțin pe teren, ratând un penalty în minutul 87, în dublă inferioritate! Ialomițenii au egalat la 3, iar a doua reușită i-a aparținut arădeanului Cipri Rus, fost căpitan la UTA. Punctul nu ajută cele două formații de Liga a II-a, eliminate și ele din competiție.

Grupa A

Petrolul Ploiești – Universitatea Craiova 0-1

Gabi Iancu 81

Sepsi OSK – FC Voluntari 4-0

Bălașa 14, Varga 17, 62, Safranko 64

Unirea Slobozia – Dinamo București 3-3

C. Toma 39 – penalty, Cipri Rus 50, Ibrian 68 / Ghezali 17, Amzăr 24, I. Roșu 30.

Ora 20:00 Oţelul Galaţi – Gloria Buzău

Primele două clasate din fiecare grupă se califică mai departe, iar formațiile de pe primul loc joacă în sferturi acasă.