De la începutul anului s-au înregistrat cinci cutremure de peste patru grade şi numeroase de peste trei grade.
Dintre acestea, cel mai puternic a avut magnitudine de 4,6 şi s-a produs în zona Vrancea, la data de 24 ianuarie 2015.
În 22 noiembrie 2014, în Vrancea s-a produs un cutremur de 5,7 grade, fiind cel mai mare ca magnitudine înregistrat în România în ultimii zece ani. Seismul a fost simţit şi în Bucureşti şi a fost urmat de mai multe replici, care nu au depăşit însă 3,3 grade.
Sursa: antena3.ro