Curticiul este la un pas de promovarea în Liga a III-a! Victorie în turul barajului

Frontiera Curtici a luat o opţiune importantă pentru promovarea în Liga a III-a. Campioana judeţului Arad s-a deplasat duminică pe terenul satelitului lui FC Hermannstadt, meciul tur al barajului disputându-se pe un teren greu, la Răşinari. Trupa lui Radu Anca s-a acomodat mai bine cu condiţiile şi a fost superioară tinerei sale combatante. Golurile lui Calvin, din minutul 18 şi Gligor, dintr-un penalty scos de Avrămuţiu, în minutul 64, au făcut diferenţa în favoarea „grănicerilor”, care au mai ratat alte trei ocazii mari, din postură de singur cu portarul. Gazdele au egalat la 1 în minutul 41, printr-un penalty transformat de Ster, în urma unui henţ în careu comis de Gurban. Victorie meritată şi extrem de preţioasă în vederea promovării, Frontiera având acum prima şansă pentru accederea în eşalonul terţ fotbalistic! Curticiul a început această primă manşă a barajului cu: Mucha – Morar, Gligor, Calvin, Vereș – Huțanu, Gurban, Coșa, Buzgău (77 Petcuţ), Avrămuțiu, Mihai.

Calvin şi Gligor au semnat golurile unui succes meritat

Adversara arădenilor a contat şi pe trei jucători de la prima echipă: ex-utiştii Oroian şi Popescu şi Ster. Datele problemei se pot schimba radical în retur, când Hermannstadt ar putea trimite la meciul decisiv mai mulţi jucători din lotul prim-divizionarei, în contextul în care play-out-ul Ligii 1 se încheie miercuri. Asta dacă nu cumva sibienii vor prinde, in extremis, barajul pentru salvare şi atunci este nevoie de tot lotul. Manșa secundă a barajului de promovare în Liga a III-a, ce le opune pe Frontiera Curtici și FC Hermannstadt II, se joacă duminică, 23 mai, de la ora 17:30.