Cupa României, afacere ardelenească! Sepsi și CFR Cluj vor reedita Supercupa în semifinale

Echipele argeșene, ultimele două clasate în campionat, nu au furnizat surprize în sferturile de finală ale Cupei României Betano. CS Mioveni a cedat cu 4-1 la Sfântu Gheorghe, cu Sepsi, iar FC Argeș cu 1-0, la Cluj, cu campioana CFR. Meciul din Secuime a fost influențat de eliminarea lui Pop din finalul primei reprize. După 0-0 la pauză, echipa lui Bergodi a făcut legea în partea a doua și a punctat prin Ion Gheorghe (54), Cosmin Matei (69), Sno (autogol 90) și Tudorie (90+5), „lanterna” Superligii marcând golul de onoare prin Rădescu, în minutul 75. Mult mai mult a avut de lucru campioana CFR Cluj, care și-a asigurat calificarea în semifinale cu reușita kosovarului Krasniqi, abia în penultimul minut de joc.

Favoritele și-au respectat blazonul în fața echipelor argeșene

CFR și Sepsi, care s-au duelat și în Supercupa din vara anului trecut, de la Arad (2-1 pentru covăsneni), se vor întâlni pe 25-27 aprilie la Sfântu Gheorghe. Câștigătoarea va da piept cu Universitatea Cluj sau UTA, care se vor întâlni în orașul de pe Someș sau la Mediaș. Pentru prima oară în istoria competiției în semifinale au ajuns doar echipe din Transilvania. Finala este programată pe 24 mai, cel mai probabil la Sibiu sau Cluj, în funcție de finaliste. (foto: CFR Cluj-Napoca, facebook)