CUPA MURES A INCHEIAT SEZONUL NAUTIC ARADEAN

Încheierea sezonului nautic a prilejuit şi în acest an organizarea concursului tradiţional Cupa Mureş la canotaj academic. Cu excepţia clubului Voinţa Arad, au mai evoluat canotori de la trei cluburi timişorene. Fiind un concurs de viteză, pe distanţa de 450 m, startul s-a dat la piciorul podului Decebal cu sosire în dreptul pontonului de la baza nautica Voinţa Arad. S-au acordat medalii şi diplome, iar câştigătorilor la simplu fete şi simplu baieţi li s-a acordat câte o cupă cu aceeaşi denumire cu concursul. De asemenea, a fost premiat cel mai tânăr concurent arădean, Mladin Virgil, în vârstă de 12 ani şi cel mai activ sportiv, Jidoi Florin, în vârstă de 13 ani, legitimat atât la secţia de canotaj cât şi la secţia de ciclism a clubului Voinţa.

Revenind la concurs, la dublu mixt, echipajul de la Voinţa Arad format din Florin Jidoi şi Carmela Halic s-a clasat pe locul doi, la dublu băieţi s-au impus Cristian Valan şi Ioan Lupo (Voinţa Arad), la dublu fete, arădencele Natalia Ciocluţ şi Carmela Halic au terminat pe locul doi, iar la simplu fete s-a impus Carmela Halic. Singura probă în care arădenii de la Voinţa au ratat podiumul a fost cea de simplu băieţi, unde Virgil Mladin şi Cristian Valan au încheiat cursa pe locurile 5 şi 6.