UPDATE CUPA DAVIS: ROMANIA CONDUCE SLOVENIA CU 2-0. MARIUS COPIL A ADUS PRIMUL PUNCT

UPDATE: Adrian Ungur l-a învins pe Grega Zemlja cu 4-6, 4-6, 6-3, 7-6 (3), 6-4, după o revenire de senzaţie, vineri, în Sala Sporturilor ”Victoria” din Arad, iar România conduce Slovenia cu scorul de 2-0 la finalul primei zile a confruntării din primul tur al Cupei Davis, Grupa 1 valorică a zonei Europa-Africa.

Ungur (31 ani, 193 ATP) a făcut un meci formidabil, reuşind să întoarcă scorul de la 0-2 la seturi, după ce a salvat o minge de meci, şi să câştige la capătul a trei ore şi 15 minute de joc. (digisport.ro)

Marius Copil (202 ATP) a adus, astăzi, primul punct pentru România în confruntarea de Cupa Davis cu Slovenia, eveniment găzduit de Polivalenta arădeană. Încurajat din tribune de suporteri, tenismanul arădean a câştigat primul set al partidei cu numărul 1 al Sloveniei, Blaz Rola (161 ATP), impunându-se cu 7-5, după ce a fructificat singura minge de set pe care a avut-o. Setul doi a fost și mai simplu pentru Copil, care a câștigat cu 6-3, pentru ca setul trei să fie cel mai disputat. Arădeanul s-a impus în tiebreak, la 5 și și-a adjudecat ceva mai ușor decât se anticipa meciul cu Rola, în doar trei seturi, scor 7-5, 6-3, 7-6 (5) și în ceva mai mult de două ore de joc.

Al doilea meci de simplu de astăzi îi va opune pe Adrian Ungur (193 ATP) şi pe Grega Zemlja (181 ATP).

Sâmbătă de la ora 15 va avea loc meciul de dublu, în care pentru România vor juca Horia Tecău (3 ATP la dublu) şi Florin Mergea (11 ATP), iar pentru oaspeţi Tomislav Ternar (fără clasament la dublu) şi Aljaz Radinski (1.337 ATP la dublu).

Duminică sunt programate ultimele două meciuri de simplu, Ungur – Rola, de la 14:00 şi apoi Copil – Zemlja. La întâlnirile directe, Marius Copil l-a înfruntat de două ori pe Grega Zemlja, slovenul câştigând ambele partide din 2010, în calificări la Washington, cu 6-4, 7-6 (4), şi în calificări la Viena, cu 4-6, 6-4, 6-3.

P.S.: Chiar dacă atmosfera a fost frumoasă, în tribune am văzut destule scaune goale, iar dacă o sală de 1.350 de locuri nu s-a umplut la Arad nici la un meci de Cupa Davis (un exemplu care îmi vine în minte e Clujul, unde o Polivalentă de cinci ori mai mare a fost arhiplină la meciurile României de FED Cup sau la meciurile din preliminariile Eurobasket), e clar că tenisul mai are teren important de câștigat în orașul nostru. Tot atât de adevărat e că doar cele 500 de bilete pe zi scoase la vânzare de federație s-a dovedit o afacere falimentară, dovadă că cei care au vrut să vadă tenis pe gratis, adică cei cu invitații (mai multe la număr probabil decât biletele?!) au fost atât de pasionați de tenis că unii au și uitat de meci.

Altfel, Federația Română de Tenis a refuzat să acorde destule acreditări pentru presă, culmea în speță chiar jurnaliști locali, care au poate ocazia o dată la 10 ani să vadă un meci de genul acesta! Iar în cazul unora a fost vorba doar de o cerere pe publicație. Refuzul, în cazul nostru, a venit fără nicio explicație și fără să fim anunțați că ni se refuză până la urmă dreptul să ne facem meseria. Încă o dovadă a sistemului grav bolnav din România.