Cu utistul Rareș Pop titular, România U20 a învins la Arad naționala similară a Poloniei

Gazdă pentru a treia oară a arenei „Francisc Neuman” din Arad, în Under 20 Elite League, reprezentativa României a învins cu 2-0 Polonia, după reușitele semnate de Ianis Stoica (16) și Buta (56). „Tricoloriipregătiți de Daniel Pancu aveau doar eșecuri la limită, 1-2 cu Cehia și Italia și 0-1 cu Germania, iar victoria a venit ca un pansament pentru moral. Pe terenul foarte greu de la Arad, utistul Rareș Pop, 17 ani, a fost titularizat de Pancu, iar acesta avea să fie activ. A avut un șut respins de lângă bară de portar, tot goalkeeperul polonez refuzându-i golul la un contraatac, când scăpat de la mijlocul terenului, Pop a tras în două rânduri în Bieganski. Ianis Stoica a deschis scorul în minutul 16, cu o lovitură de cap plasată, după un corner executat de Mihai. În minutul 56, Mihai a centrat dintr-o fază fixă, Pop a reluat cu umărul spre poartă, iar Gabriel Buta, trecut și pe la Șoimii Lipova în cariera sa, a urmărit balonul și a marcat din apropiere.

Stoica și Buta au marcat pentru „tricolori” , prima victorie și a lui Pancu

Polonezii au forțat pe final, dar nu au reușit nici măcar golul de onoare, astfel că „tricolorii” obțin primul succes în Under 20 Elite League. România a jucat în formula: Sava – Mitran (46 D. Radu), Ignat, M. Ilie (74 Mogoș), Borza (46 R. Buta) – Perianu (46 Amzăr), Ciuciulete (81 Rimovecz), L. Mihai (59 Pandele) – R. Pop (59 M, Bratu) , I. Stoica (59 Cojocaru), Andonache (15 Bani, 58 Filip). Competiția amicală se oprește până la primăvară, când România le mai întâlnește pe Portugalia și Norvegia, ambele în deplasare.