Cu utiștii Anișorac și Cibi titulari, România U18 a învins clar Macedonia

Naționala de fotbal U18 a României, formată din jucători născuți începând cu 1 ianuarie 2005, a disputat vineri și duminică, la Tunari și Popești-Leordeni, două jocuri de verificare împotriva Macedoniei de Nord. În primul amical a fost 1-1, cu gol tricolor reușit de Tănasă. În al doilea test, încheiat cu 3-0, România a deschis scorul în prelungirile primei reprize, din penalty, prin Victor Stancovici, Alexandru Șiman punctând pentru 2-0 imediat după pauză. Scorul final a fost stabilit în minutul 77, după ce Mario Tudose a reluat în poartă centrarea trimisă în careu de utistul Anișorac.

Debutantul Anișorac, servant la ultimul gol reușit de tricolori

Cei doi jucători de la UTA, Fabiano Cibi și Ionuț Anișorac, au fost rezerve în primul joc, Anișorac intrând pe teren în minutul 70 iar Cibi în minutul 89. În al doilea test, tinerii jucători ai Bătrânei Doamne au fost titulari, fiind înlocuiți pe parcurs: Anișorac în minutul 79 și Cibi în minutul 58. Cu minute bifate pentru UTA în SuperLigă, Cibi este un obișnuit al echipelor naționale, fiind prezent în ultimii patru ani la aproape fiecare acțiune a acestei generații, în timp ce pentru Anișorac convocarea este o premieră.

Drumul către EURO 2024 începe în toamnă

În toamnă, când va promova la categoria de vârstă U19, generația 2005 va debuta în calificările pentru EURO 2024. România face parte din grupa 10, alături de Cehia, Finlanda și San Marino. Meciurile vor avea loc în perioada 11-17 octombrie 2023 și vor fi găzduite de Cehia. Primele două clasate din cele 13 grupe împreună cu echipa de pe locul 3 cu cele mai bune rezultate înregistrate în fața primelor două vor obține calificarea la Turul de Elită, ultima rundă înaintea Campionatului European găzduit anul viitor de Irlanda de Nord. Doar 8 selecționate vor evolua la turneul final. (foto: Sport Pictures, Răzvan Păsărică)