Cu Man titular, Parma a risipit două puncte la Venezia. Campioana Italiei îl monitorizează pe arădean!

De „Boxing Day” nu s-a jucat doar în Anglia ci și în Italia, chiar dacă doar în liga a doua. Echipele de Serie B au intrat pe teren în cadrul etapei cu numărul 19, iar AC Parma a remizat pe terenul celor de la Venezia, scor 2-2, după ce la un moment dat conducea cu 2-0. Argentianul Vazquez a marcat pentru „cruciați” în minutele 45 (penalty) și 50. Cel de-al doilea gol a pornit de la arădeanul Dennis Man, care a pasat filtrant. „Lagunarii” au revenit însă pe tabelă prin reușitele lui Pohjanpalo (70) și Pierini (82) și Parma pierde două puncte importante în tentativa de a se apropia de podium. Man a fost înlocuit în minutul 79 al partidei, fără a face unul dintre cele mai bune meciuri ale sale. El a ratat două ocazii de gol pentru Parma, iar Tuttomercatoweb l-a notat cu 5. Altfel, presa din Peninsulă scrie că de Man s-ar interesa campioana en-titre a Italiei, AC Milan. Oficialii rossonerilor îl monitorizează destul de intens, atâta timp cât marocanul Hakim Ziyech, principala țintă a lui Stefano Pioli pentru banda dreapta a echipei sale, este tot mai greu de adus de pe San Siro.

AC Milan este tot mai interesată de arădeanul Dennis Man

Alternativa pentru Ziyech este Dennis Man. Românul are un sezon excelent în Serie B, chiar dacă încă nu reușește să fie constant. În orice caz, transferul lui Man ar oferi o gură de prospețime și imprevizibilitate, de care a fost nevoie deseori. Maldini deja a luat legătura cu Parma pentru a încerca să afle o sumă de transfer, iar <<Cruciații>> și-au arătat disponibilitatea pentru mutare. Dacă transferul lui Ziyech se complică, atunci Maldini va merge la Parma”, scriu italienii. Dennis Man a reușit patru goluri pentru Parma, în cele 14 meciuri jucate.