Cu egipteanca Maha eroică în poartă, „leoaicele” au smuls un punct prețios în fața Alexandriei

Piroș Security a evitat in extremis a treia înfrângere stagională, dar încă nu a cunoscut gustul victoriei, în prima ligă de fotbal feminin. În cadrul etapei a 4-a a Ligii 1, arădencele au terminat la egalitate, scor 3-3 (0-2), cu CSM Alexandria, echipa care în sezonul trecut câștiga în ultima etapă a sezonului regulat la Arad și le trimitea pe „leoaice” în play-out. Tot teleormănencele au început mai bine și meciul de duminică, de pe arena „Banatul” din Sânnicolau Mic, dar la fel ca și cu Fair Play Joc Cinstit, echipa arădeană a revenit după ce a fost condusă pe tabelă și rămâne neînvinsă acasă. Portarul gazdelor, egipteanca Maha, a fost cea mai bună jucătoare de pe teren, limitând avansul Alexandriei, din prima repriză, 0-2, cu dubla semnată de Valentina Petre. În partea a doua s-a jucat deschis, pe contre, dar victoria părea să le surâdă din nou oaspetelor, la fel ca în stagiunea trecută. Cu 12 minute înainte de final, s-a acordat penalty pentru Piroș, transformat de Olariu, pentru ca în minutul 81, Vanu să egaleze pentru un 2-2 nesperat.

Carla Kugler a adus un punct pentru Piroș, cu reușita din prelungiri

Doar că bucuria arădencelor a durat un singur minut, aceeași Petre realizând hatrick-ul, în ciuda opoziției bravei Maha, care a salvat miraculos în câteva rânduri, pe parcursul meciului, în postură de singură cu adversarele. Iar în primul minut de prelungire, Kugler a reușit un euro-gol, cu un șut puternic sub transversală, de la marginea careului lateral stânga, stabilind rezultatul final, 3-3! Puncrt până la urmă prețios pentru Piroș Security, asta în condițiile problemelor de lot cu care se confruntă Dan Cuedan, care a început cu: Maha – Ungur, Granados, Olariu, Tomescu – Cosma, Bozian, Varga, Kugler – Vanu, Radu. Echipa de pe Mureș ocupă locul 10 în Liga 1, cu 2 puncte adunate în patru etape, iar etapa viitoare are deplasare la Vasas Femina, pe 16 octombrie.