Cu doar opt senioare în lot, ultima campioană a României n-a avut milă de Crişul

Crișul Chișineu Criș a dat piept astăzi, în etapa a treia din Liga Florilor, cu campioana anului trecut și prima echipă clasată și în această primăvară, înainte de înghețare. Handbalistele nou promovatei din judeţul nostru sperau să reuşească măcar o evoluţie bună în faţa mult mai valoroasei sale adversare, ajunsă însă la acest turneu de la Sfantu Gheorghe, unde se dispută etapele 2-5, în doar 11 jucătoare, dintre care trei junioare. Lovite puternic de coronavirus, vâlcencele lui Pera s-au motivat şi după victoria muncită de aseară, cu Slatina, s-au descătuşat în faţa celor de la Crişul. Fetele antrenate de Narcis Cîtu au dat, în primul sfert de oră, iluzia că pot face un meci mare, iar începutul curajos a dat roade şi pe tabelă. Crişul a fost egala ultimei campioane jumătate de repriză, dar de la 10-10 s-a rupt totul. Chiar și fără 12 jucătoare, între care cele mai multe infectate cu Covid-19 (Marta Lopez, Maren Aardahl, Diana Ciucă, Daciana Hosu, Asma Elghaoui, Evgenija Minevskaja, Jelena Trifunovic, Cristina Florica, Zeljka Nikolic), plus accidentatele Iryna Glibko și Roberta Stamin, Vâlcea s-a dovedit mult prea puternică pentru trupa de pe malul Crişului.

Egale cu vâlcencele un sfert de oră, dar apoi s-a rupt filmul…

Vedeta partidei a fost daneza Osterballe Norgaard, cea care a și deblocat tabela cu două goluri consecutive. La pauză a fost doar 19-15 şi se părea că arădencele pot rezista măcar onorabil. Partea a doua a fost însă o demonstraţie de forţă a celor din Vâlcea, care pe final s-au desprins la o diferenţă ce ne scuteşte de prea multe comentarii, 40-23! Mâine este zi de pauză la turneul de la Sfântu Gheorghe, respiro binevenit pentru Crișul. Înfrângerile cu Craiova şi Vâlcea trebuie arhivate, iar chişoancele trebuie să îşi adune forțele pentru cele două meciuri ceva mai abordabile: cu Mioveniul, duminică, ora 16:30, considerată cea mai abordabilă din seria de patru şi apoi, marți, 3 noiembrie, cu SCM Buzău.

Formații și marcatoare:

Crișul: Șamanț 6, Boldor 5, Cherecheși 3, Tamaș 3, Vezentan 2, Snakovski 1, Gaiu 1, Taivan 1, Haidu 1.

SCM Râmnicu Vâlcea: Osterballe Norgaard 9, Lupei 7, Marin 6, Liscevic 5, Bucur 5, Țîrle 4, Gonzales 3, Dăscălete 1.