Cu arădeanul Man titular, România a debutat cu victorie în preliminariile CM 2022

Naţionala de fotbal a României a învins selecţionata Macedoniei de Nord cu scorul de 3-2 (1-0), joi seara, pe Arena Naţională din Bucureşti, la debutul său în Grupa J a preliminariilor Cupei Mondiale din 2022. Tricolorii au obţinut victoria cu emoţii, după ce au avut 2-0 şi au fost egalat în decurs de două minute, însă au reuşit să înscrie golul victoriei. De remarcat că toate toţi cei trei marcatori ai României, Florin Tănase (28), Valentin Mihăilă (50) şi Ianis Hagi (85), sunt la primele goluri pentru naţionala mare, Mihăilă fiind chiar debutant. Pentru oaspeţi au înscris Arijan Ademi (82) şi Aleksandar Trajkovski (83), la scurt timp după ce au fost introduşi pe teren. Arădeanul de la Parma, Dennis Man, a fost titular şi a fost schimbat în minutul 75. În schimb, portarul UTA-ei, convocat în premieră la naţională, Florin Iacob, nu a prins lotul pentru acest meci, luând loc în tribune.

Utistul Florin Iacob nu a prins lotul

Selecţionerul Mirel Rădoi, aflat pe bancă după ce s-a recuperat de Covid-19, a început cu: Niţă – O.Popescu, Chiricheş (cpt..), Burcă, Bancu – R.Marin, Stanciu (Bicfalvi, 76) – Man (Maxim, 76), Tănase (I.Hagi, 76), Coman (Mihăilă, 14) – Keşeru (Puşcaş, 63). România va întâlni Germania pe 28 martie (ora 21:45, Arena Naţională din Bucureşti) şi Armenia pe 31 martie cu (ora 19:00, în deplasare). La CM 2022 se califică direct primul loc din grupă, locurile secunde urmând să dispute baraje. Ultima Cupă Mondială la care a participat România a fost cea din 1998, din Franţa. (foto: Sport Pictures)