CSU Craiova şi Astra Giurgiu vor disputa finala Cupei României

CS Universitatea Craiova a reușit calificarea în ultimul act al competiției, după ce a trecut de Viitorul Pandurii cu scorul de 5-2 la general și se va duela cu Astra Giurgiu pentru trofeul Cupei României. Cu un avantaj de trei goluri obținut în prima manșă, Universitatea Craiova a pornit ca favorită în meciul de la Târgu Jiu. Elevii lui Ouzounidis s-au văzut însă conduși din minutul 17, când Buia a profitat de o gafă a lui Acka. Craiova a egalat imediat prin golul înscris de Ofosu, dar oaspeții au reușit din nou să treacă în avantaj prin Paraschiv. Tudorie a făcut 2-2, scor cu care s-a intrat la pauză.

După patru goluri înscrise în prima repriză, în partea secundă echipele n-au reușit să-și creeze mari ocazii și tabela a rămas nemodificată până la finalul meciului. Pentru Universitatea Craiova va fi a doua finală în ultimii trei ani. În ediția 2018-2019 a reușit să câștige trofeul Cupei României, după o finală cu Hermannstadt, câștigată cu 2-0. Finala Cupei României, ediția 2020-2021, este programată pe 22 mai, pe stadionul ”Ilie Oană” din Ploiești.