CSU Craiova a câştigat Cupa României, după 25 de ani

CSU Craiova a cucerit primul trofeu după o pauză de 25 de ani! Gustavo şi Mitriţă au marcat golurile finalei Cupei României, de pe Arena Naţională, 2-0 cu FC Hermannstadt. Oltenii şi-au asigurat prezenţa în turul III preliminar al Ligii Europa. Sibienii au început meciul mai bine, dar diferenţa valorică s-a simţit la finalizare, Gustavo deschizând scorul în minutul 30, la prima execuţie periculoasă a oltenilor.

Debutul reprizei secunde a fost ideal pentru Craiova, Mitriţă reuşind să înscrie pentru 2-0. Băluţă a profitat de o eroare a lui Dâlbea la mijlocul terenului, a scăpat singur cu Căbuz şi apoi i-a pasat lui Mitriţă, care a îndeplinit o simplă formalitate.

Finalul a fost unul liniştit pentru olteni, care au aşteptat cu nerăbdare fluierul de final al centralului Marcel Bîrsan.