CSM TARGOVISTE A RESTABILIT EGALITATEA IN FINALA LIGII NATIONALE DE BASCHET

Campioana en titre, CS Municipal Târgoviște, a învins-o pe ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe cu scorul de 68-56 (10-20, 25-14, 17-14, 16-8), joi, pe teren propriu, în cel de-al patrulea meci al finalei Ligii Naționale de baschet feminin și a restabilit egalitatea, 2-2.

CSM s-a impus mult mai ușor decât a făcut-o miercuri, când a învins cu 79-77, după două reprize de prelungiri. ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe, campioana sezonului regulat, câștigase ambele partide de pe teren propriu, cu 66-65 și 68-63, și va juca acasă și meciul decisiv, duminică, de la ora 17 (direct Dolce Sport).

În meciul al patrulea, ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe a început foarte bine și conducea cu 20-10 după primul sfert. CSM Târgoviște a reușit să întoarcă scorul în următoarele zece minute și la jumătatea partidei scorul era de 35-34. Oaspetele au mai avut o zvâcnire în sfertul al treilea, când au condus cu 46-42, dar CSM a reușit opt puncte consecutive (50-46) și nu a mai cedat controlul până la final, chiar dacă echipa lui Zoran Mikes s-a apropiat la două puncte (54-52) în ultimul sfert.

Monique Coker a fost MVP-ul gazdelor, cu un double-double, 19 puncte, 16 recuperări. Antrenorul Dan Fleșeriu a mai contat pe Chrissy Givens 16 p, 3 rec, 2 pase decisive, Porchia Green 13 p, 4 rec, 2 pd, Andreea Elena Huțanu 4 p, Prorche Cherrelle Poole 9 p, 2 rec, Ancuța Stoenescu 6 p, 4 rec, 3 pd, Jasmine Watson 5 p, 8 rec, 1 pd.

La ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe au evoluat Taneisha Harrison 3 puncte, 1 rec, 2 pd, Janeesha Jeffery 5 p, 4 rec, Annemarie Părău 9 p, 1 rec, 4 pd, Cristiana Cutaș 1 rec, Tyaunna Dominique Marshall 12 p, 8 rec, 1 pd, Stefanie Murphy 15 p, 13 rec, 1 pd, Maria Florina Pașcalău 12 p, 7 rec, Tunde Kilin.

Medaliile de bronz au revenit în acest sezon baschetbalistelor de la Univ.Goldiş ICIM Arad, care s-au impus cu scorul general de 2-0 în finala mică a campionatului, disputată împotriva celor de la CSU Alba Iulia.

Sursă: AGERPRES