CSM Satu Mare întrerupe seria pozitivă a ICIM-ului

Baschetbalistele de la FCC ICIM nu au fost departe de a câștiga la Satu Mare, acolo unde gazdele s-au impus greu, pe final, cu 72-68.

După un start slab de meci, în care s-au văzut conduse cu 9-0 și 15-5, arădencele au revenit în meci și s-au apropiat, până la pauza mare, la o singură posesie, 39-36.

Echipa pregătită de Bogdan Bulj a început iar slab sfertul trei și se părea că sătmărencele s-au desprins decisiv, 50-38 în minutul 25.

Cu trioul Tavic-Coker-Poole în prim-plan, ICIM nu a cedat și a revenit din nou spectaculos, preluând chiar conducerea, 62-59 cu doar cinci minute înaintea finalului.

A doua clasată a avut însă o tresărire de orgoliu și cu americanca Green în zi de grație, a fost mai bună în ultimele secvențe ale partidei, câștigând până la urmă meritat.

Cu această victorie, CSM își consolidează locul 2 în clasament, în vreme ce ICIM își întrerupe seria pozitivă, păstrându-și încă poziția a 5-a în Liga Națională, cu 18 puncte.

Galben-albastrele au, însă, două meciuri mai mult disputate decât Olimpia Brașov și unul mai mult jucat decât Universitatea Cluj-Napoca și CSU Alba Iulia, astfel încât mai pot pierde 1-2 locuri.

Au mai rămas de disputat două meciuri din sezonul regulat, acasă cu Alexandria și în deplasare la Alba Iulia, meciuri care trebuie obligatoriu câștigate, pentru a aborda următoarea fază a competiției de pe o poziție cât mai bună.

CSM Satu Mare – FCC ICIM Arad 72-68
(23-18, 16-18, 18-14, 15-18)
CSM Satu Mare: Green 19 (4×4), Solopova 15 (2), Miller 13, Mandache 11 (1), Harrison 10, Baltic 4. Au mai jucat: Sfîrlea, Lazăr, Uiuiu, Kadar.
FCC ICIM Arad: Poole 14 (2×3), Coker 14, Tavic 14 (1), Wingate 10, Hadzovic 6, Ferenczi 6, Ciotir 2, Nagy 2. A mai jucat: Mercea.