CS Universitatea Arad se află la mijlocul clasamentului după prima etapă de Rugby Sevens

În weekendul recent încheiat a debutat Campionatul Național de Rugby în 7, cu etapa inaugurală de la Iași. După cele două zile de întreceri, câștigătoarea a fost CSU Cluj. În competiție participă 15 echipe, 14 din România și o selecționată din Republica Moldova, care însă nu punctează în clasament. CS Universitatea Arad a făcut parte din Grupa B, obținând următoarele rezultate: 7-35 cu RC Gura Humorului, 19-7 cu CSM Sibiu și 26-12 cu CS Olimpia. Cu două victorii și un eșec, „studenții” au obținut locul 2 în grupă și au jucat pentru locurile 5-8. În meciurile de clasament, echipa lui Marian Grindei a pierdut pe linie și a terminat prima etapă de Rugby Sevens pe locul 8: 0-33, cu gazdele de la Poli Iași și 5-24 cu Știința Petroșani și 52-0 cu RC Bârlad.

CSU Arad a evoluat în formula: Eugen Argintaru, Andrei Farcas, Marius Postolachi, Sebastian Erdei, Alexandru Gîrda, Denis Delcea, Alexandru Burai, Alvaro Berchi, George Szucs, David Novacovici, Marian Manoilă și Paul Perici. După prima etapă conduce CSU Cluj, 30 de puncte, urmată de CSM Galați, 28 și RC Gura Humorului, 26. Următoarele două etape vor avea loc la Gura Humorului, în perioada 17-18 septembrie și la București pe 24-25 septembrie.