CS Universitatea Arad, şase medalii la Europenele de aerobic!

Sportivii de la CS Universitatea Arad au cucerit șase medalii la Campionatele Europene de gimnastică aerobică de la Baku (Azerbaidjan), delegația tricoloră obţinând un total de 10 medalii.

În finala de la dans aerobic, arădeanca Szofia Meszar, alături de: Bianca Becze, Sandra Dincă, Izabela Dumitraşcu, Teea Milea, Sarmiza Niculescu, Flavia Dentar, Steliana Stoenescu, a cucerit bronzul, cu 17,400 puncte, România fiind devansată de Azerbaidjan, 17,800 puncte, şi Rusia, 17,750 puncte. În plus, Meszar și colegii săi au câștigat și medalia de argint în proba pe echipe, în concursul seniorilor.

La juniori, România a obţinut trei medalii de argint şi două de bronz, arădenii pregătiți de antrenoarea Ramona Haidu, Daniel Țavoc și Darius Branda, numărându-se printre performeri. Astfel, echipa României (Claudia-Mihaela Gheorghe, Leonard-Marian Manta, Daniel Ţavoc) a luat argintul şi în finala de la trio, după ce obţinuse aceeaşi medalie și pe echipe.

La individual masculin, Daniel Ţavoc a obţinut bronzul, cu 20,550 puncte, primele două poziţii fiind ocupate de rusul Anton Kolobov, 21,100 puncte, şi spaniolul Miquel Mane Gabarro, 20,900 puncte.

În finala de la perechi mixte, Darius Branda şi Andreea Sotânga au terminat pe poziţia a treia, cu 19,900 puncte, după Italia, 20,050 puncte, şi Rusia, 20,050 puncte.