CS Universitatea Arad a retrogradat în „Turneul Promovare”, la rugby în șapte

Sâmbătă s-au tras concluziile Campionatului Național de Rugby 7s seniori. La Iași s-a jucat ultima etapă a  Turneului Elită, iar la București s-au disputat ultimele partide din Turneul Promovare. CS Universitatea Arad nu a reușit să evite retrogradarea. În grupa B, „studenții” de pe Mureș au remizat, 12-12, cu Rapid, au pierdut 47-0 cu CSM Consțanta și 17-14 cu Poli Iași, cel din urmă eșec decizând soarta echipei pregătită de Cătălin Fercu și Marian Grindei, cel din urmă contestând arbitrajul la partida cu moldovenii, unde la centru a fost chiar un ieșean!

În meciul pentru locul 7-8, CS U Arad a trecut cu 17-5 de Grivița, ambele urmând să joace la anul în Turneul Promovare. CSU Arad a juca în formula: Daniel Stoica, Ștefan Postolachi, George Szucs, Viliami Moala, Bogdan Gîrbovan, Răzvan Gîrbovan, Albert Morcan, Răzvan Anton, Eugen Argintaru, Maximilian Pintea, Aleodor Sobolu,  Alexandru Gîrda, Vlad Vajdovics și Jack Umaga.

Campioana României la rugby 7s seniori este CSU Elbi Cluj, care a terminat pe primul loc la finalul celor trei turnee. Pe podium au urcat CSM Constanța și CS Rapid. Turneul Promovare a fost câștigat de CSM Galați, urmată de RC Bârlad, cele două urmând să aceeadă în Elită, locul 3 al podiumului fiind ocupat de CSU Alba Iulia.