CS Socodor a promovat în Liga a III-a la fotbal, deși a pierdut la limită returul cu Dănceul

CS Socodor a cedat cu 0-1 pe teren propriu în returul barajului de promovare în Liga a III-a cu Recolta Dănceu, dar a obținut promovarea cu scorul general de 3-1. Boboescu, în minutul 9, a înscris unicul gol al partidei. De menționat că oaspeții nu au putut conta pe Făiniși, Ciobanu și Țogoe, eliminați în meciul tur. Antrenorul Tibor Darazs a trimis pe teren formula: Vaida – Ciornei, Gherheș, Pele (Flueraș 84), Țoca – Turcuș, Șulea (Covaci 84) – Copil (Mako 69), Al. Lezeu (Olariu 86), Pirtea – Cigan (Faur 69). Meciul tur a fost întrerupt în debutul reprizei secunde, la scorul de 2-0 pentru formația arădeană, după ce arbitrul Vasile Buzea a fost bruscat de fotbaliștii Dănceului, iar Comisia de Disciplină a FRF a acordat victorie cu 3-0 la masa verde pentru Socodor.

Victorie cu 3-1 la general și echipa lui Darazs face pasul spre eșalonul terț

Campioana județului Arad, CS Socodor și-a asigurat prezența în sezonul viitor al Ligii a III-a în fața celor aproximativ 500 de spectatori prezenți pe stadion. Alte trei formații arădene, Șoimii Lipova, Crişul Chişineu Criş şi Progresul Pecica, vor lua startul în noul sezon al eșalonului terț fotbalistic. În schimb, ACB Ineu şi Gloria Lunca Teuz Cermei au retrogradat din punct de vedere sportiv. Totuși, există șanse ca ineuanii să primească din partea FRF o invitație pentru a rămâne în Liga a III-a.