CS Beliu visează la finala judeţeană a Cupei României!

Miercuri, 24 mai, se joacă semifinalele Cupei României, faza judeţeană, după următorul program: Frontiera Curtici – Șoimii Lipova şi Unirea Sîntana – CS Beliu. Meciurile, într-o singură manşă eliminatorie, încep la ora 17:30, iar în caz de scor egal după 90 de minute se trece la prelungiri și, eventual dacă egalitatea persistă, la lovituri de departajare. Câștigătoarea semifinalei dintre Curtici și Lipova va fi considerată echipa organizatoare a finalei. CS Beliu e singura echipă de Liga a V-a ajunsă până în faza semifinalelor. Performera ediţiei judeţene a eliminat în sferturi mult mai bine cotata Progresul Pecica, scor 5-2 (după prelungiri), iar acum visează chiar la ultimul act. Pentru asta va trebui să treacă de Unirea Sîntana, formaţie care sâmbătă are un alt meci important, de această dată în campionat, cu liderul Şoimii Lipova.
Pe podium, în campionat
Revenind la Beliu, echipa merge bine şi în seria B din Liga a V-a, clasându-se, cu patru etape înaintea finalului de campionat, pe locul 3, cu 33 de puncte, unul în spatele Podgoriei Ghioroc şi la cinci lungimi distanţă de liderul Crişul Alb Buteni, care are 39 de puncte. În etapa a 18-a, disputată în week-end, Beliu a câştigat cu 3-1 la Gurahonţ, prin reuşitele lui Ruja, Florin Popa şi Marchiş. A treia clasată mai are de jucat, până la căderea cortinei, cu Dezna şi Zimandu Nou (acasă) şi la Grăniceri şi Satu Nou (deplasare).