CS Beliu este revelația startului de sezon: a învins liderul și pătrunde în careul de ași al Ligii a IV-a!

Fostul fundaș Costel Filipaș a salvat-o sezonul trecut de la retrogradare pe CS Beliu, echipa din comuna natală pe care a preluat-o în toamna lui 2022, iar în această vară a revoluționat lotul cu o serie de transferuri, câteva din ele importante, dar și achiziții de tineri talentați din zonă, ce fac din Beliu o echipă ce poate avea pretenții la o clasare măcar la mijlocul clasamentului în acest campionat. Practic, antrenorul „sămădăilor” a transferat pe bandă rulantă, bifând și câteva nume importante, jucători cu experiență la acest nivel și chiar mai sus: Paul Șoltesz, Denis Mîneran, Flavius Băd, Georgian Hulbăr, Fabian Bogdan, Dorian Onoc și Bogdan Rusu sunt transferurile marcante. Pe de altă parte, au fost aduși și jucători din Liga a V-a, trei de la Buteni și doi de la Gurba. Iar rodul campaniei de achiziții și-a făcut repede efectul, pentru că belenii au un start foarte bun de sezon, cu 10 puncte adunate în cinci etape, bilanț ce îi situează în careul de ași al Ligii a IV-a, mai exact pe locul 4, în urma Viitorului Arad, 13 puncte, Păulișanei Păuliș, 12 puncte și Unirii Sântana, tot 10 puncte, dar golaveraj mai bun. În etapa din weekend, a șasea, trupa lui Filipaș a învins cu 2-1 pe terenul liderului de dinaintea rundei, Păulișana Păuliș, cu o dublă semnată de Cătălin Cohan, în minutele 16 și 91. Practic, belenii au dat lovitura în prelungiri în fieful unei alte surprize plăcute a startului de stagiune, după ce gazdele au egalat la un moment dat prin Brândușe, minutul 56. Calancea, în minutul 61, respectiv Cotoc, în minutul 58, au fost eliminați, primul la o intervenție dură, iar al doilea pentru cumul de galbene, la un fault în careu, fază la care s-a și dictat penalty. Soltesz – Cotoc, Rusu, Călăceanu, Bogdan – Covaciu, Onoc (Jurcă) – Cohan, Zamă, Purtan – Băd (Boroștean), a fost formula pentru care a optat Filipaș.

Cohan a semnat o dublă, euro-gol decisiv! Succesul – dedicație pentru Hulbăr

„Am avut patru absențe mari la Păuliș, Hulbăr, cu probleme de sănătate, lui îi și dedicăm victoria sta, Mîneran, suspendat, Ruja și Bărdan, ambii accidentați, iar pe bancă au fost doar copii de 15-16 ani, în vreme ce pe teren am trimis alți trei copii. Echipa a jucat bine, am avut destule ocazii în prima parte și am marcat la o acțiune în viteză, pe zonă centrală, în care i-am surprins. În partea a doua ne-au egalat la un duel în careu, în care s-a dat 11 metri și roșu, apoi au avut și ei un eliminat, după o intrare dură, cu talpa. Au pus ceva presiune pe noi, dar am rezistat bine și pe final am reușit să ne impunem. Am mai avut ceva situații de poartă, iar în minutul 91, Cohan a dat un euro-gol, execuție cum rar se vede și în competițiile mari, șut de la peste 20 de metri în vinclu, din poziție lateral stânga. Până la urmă o victorie meritată, este meritul băieților. Am întâlnit o echipă bună, cu punctaj maxim după primele patru meciuri, cu un antrenor foarte dedicat, un mare caracter și căruia îi doresc să aibă o carieră la fel de frumoasă ca și cea de jucător”, ne-a declarat antrenorul celor de la CS Beliu, Costel Filipaș.

Victorii prețioase, la Felnac și Păuliș! Urmează derby-ul cu Viitorul!

Beliu a obținut în primele patru etape două victorii importante, 3-1 la Felnac, pe terenul unei alte candidate la Top 5 și 5-0 cu satelitul lui ACB Ineu, dar și un egal la Zăbrani, 2-2 și a fost învinsă o singură dată, chiar în runda inaugurală, 1-3 acasă cu Unirea Sântana, meci tranșat de oaspeți în ultimul sfert de oră, cu mențiunea că Filipaș s-a plâns de arbitrajele din meciurile cu Unirea și de la Zăbrani. Victoria de la Păuliș vine însă să confirme campania notabilă de achiziții din vară dar și strategia bună, cu un mix între tineri talentați din zonă și câțiva jucători experimentați. Deși se părea că va suferi din punct de vedere al omogenității, echipa s-a sudat relativ repede și relațiile de joc încep să funcționeze tot mai bine. Beliu urmează să aibă etapă liberă pe 30 septembrie, ca urmare a numărului impar de echipe de la start, pentru ca pe 7 octombrie să o aștepte un alt meci de foc, împotriva actualului lider, Viitorul Arad. Se va juca de data asta la Beliu, acolo unde ar trebui să avem parte de un spectacol frumos pus în scenă de două din echipele bune ale campionatului.

Costel Filipaș: „Nu avem un obiectiv anume, vrem să creștem”

Noi nu avem un obiectiv anume în acest sezon, vrem să creștem și să jucăm cât mai frumos, să aducem lumea la meciuri. Mă bucur să constat că în acest an nivelul este sus, cu jucători de calitate la multe echipe, chiar nu știu de când nu am mai avut fotbaliști atât de buni la Liga a IV-a. Avem mulți copii și juniori în lot, ce au jucat la Liga a V-a, dar se pregătesc bine, cresc de la o zi la alta. Avem acum o pauză de două săptămâni, în care vreau să pregătim cât mai bine meciul de acasă cu Viitorul, unde îmi doresc să câștige echipa cea mai bună. Nu este deloc ușor, pentru că avem ceva absențe, sper să îi pot recupera pe cei doi accidentați până atunci. Am câștigat și în Cupă, un meci de luptă și ambiție la Archiș și sper să facem treabă bună în continuare”, mai spune Filipaș. „Sămădăii” au debutat bine și în Cupa României, faza județeană, trecând în 16-mile de finală de Șoimii Archiș, 4-0. CS Beliu s-a impus la pas în deplasarea de pe terenul echipei de Liga a VI-a, prin reușitele semnate de Băd, în minutele 3 și 33, Cohan, 71 și Bogdan, 76. Costel Filipaș nu a menajat prea mulți titulari și a aliniat următoarea formulă la meciul de Cupă: Soltesz – Rusu, Călăceanu, Bogdan, Onoc, Bărdan, Ruja (Jurcă), Cotoc (Cohan), Purtan, Morar (Zamă), Băd. (credit foto: sportarad.ro)