Crişul scoate doar egal la Pecica, dar punctul îi asigură şefia în serie la capătul turului!

Progresul Pecica şi Crişul Chişineu Criş au încheiat astăzi la egalitate, scor 1-1, într-o restanţă contând pentru seria a opta din eşalonul terţ fotbalistic. Deşi pornea favorită, atât prin prisma clasamentului şi a formei sportive cât şi a prospeţimii, echipa oaspete a fost ţinută în şah de o formaţie pecicană ambiţioasă. Gazdele veneau după două săptămâni fără prea multe antrenamente, ca urmare a focarului de coronavirus din lot, iar absenţele lui Iuga şi Aldan i-au dat destule bătăi de cap lui Dan Stupar. Crişul a scos însă punctul de care avea nevoie pentru a trece lider la final de tur în “C8”, doar că o victorie îi făcea mai confortabilă misiunea din weekend, când are de jucat ultimul meci din 2020.  Prima repriză de pe arena “Pădurice” a fost disputată şi presărată cu faze periculoase la ambele porţi, dar şi cu două goluri. Mai întâi, în minutul 23, Puie a marcat cu capul după un corner, pentru ca peste patru minute oaspeţii să egaleze dintr-un penalty scos de Modan şi transformat cu ceva emoţii de Pavel. Sulea a nimerit bara în minutul 32, iar Pecica a cerut şi ea lovitură de la 11 metri, fără succes însă, la o cădere în careu a lui Puie.  S-a jucat la fel de deschis şi în mitanul secund, cu ambele echipe în căutarea victoriei şi a celor trei puncte.

Poziţia de lider la final de an se joacă sâmbătă, în judeţul Arad!

Modan a marcat în minutul 63, dar reuşita a fost anulată pe motiv de ofsaid, în vreme ce Puie şi Budur au fost aproape de a-şi duce echipele în avantaj. Modan a cerut un nou penalty în minutul 71, la o intervenţie în careu a lui Manea, fără să se acorde nimic. Pe final, Capătă a fost imprecis în două rânduri, iar meciul s-a încheiat nedecis, 1-1. Punct important în special pentru Crişul, care egalează Lipova şi chiar o întrece la golaveraj. Aşadar, trupa lui “Ştili” Abrudean încheie turul din “C8” pe primul loc, însă cine va ierna în fotoliul de lider se va stabili abia sâmbătă, când are loc prima rundă din retur şi ultima din 2020. Crişul are meci greu acasă cu Ghiroda, iar Lipova deplasare în judeţ, la Cermei. Aşadar, luptă strânsă şi interesantă pentru şefie la final de an, cele două formaţii arădene având 21 de puncte în Liga a III-a, seria a 8-a, secondate de ACS Poli, cu 19 puncte! Pe locul şase în serie, cu 13 puncte, Pecica mai are de jucat sâmbătă, la Ezeriş şi apoi pe 18 noiembrie, restanţa cu Becicherecu Mic.

Pecica: Barbu – Ilan, Manea, Wild, Țugulescu – Rădulescu (82 Tamaş), S.Popa – Moraru, Puie (92 Boştină), Bozian – Capătă. Antrenor: Dan Stupar. Crișul: Zamfir – Haloș, Sabău, Nistor, Siminic – Susan, Al.Pavel, Suslak (56 Teşedan), Ciornei (46 Budur) – Sulea (46 Clej), Modan. Antrenor: Adrian Abrudean. Arbitri: Tudor Jurcă (Arad) – Sergiu Duma (Zalău), Alexandru Gherman (Timișoara). Observatori FRF: Cristian Gîț (Deva), Ștefan Galovits (Oradea).