Crişul îşi dă restart, Cermeiul câştigă duelul arădean

Crişul Chişineu Criş dă semne de revenire în Liga a III-a, obţinând o victorie la limită, 1-0 cu Ghiroda şi Giarmata Vii. Deşi cu absenţe importante, Pavel şi Bozian suspendaţi, Ianc şi Modan accidentaţi, trupa lui “Ştili” Abrudean şi-a trecut în cont toate punctele puse în joc. Ciornei a marcat unicul gol al partidei de pe Criş în prelungirile primei reprize (45+1), cu un şut sub transversală din 4 metri, după o centrare de pe dreapta a lui Piţ. Crişul a contat pe: Mucha – Lazăr, Sabău, Siminic – Piț, Suslak, Maghici, Gâlcă, Lezeu – Ciornei (81 Clej), Matei (90 Lung). Derby-ul arădean al etapei a a fost tranşat de Gloria Lunca Teuz Cermei, 3-1 cu Sebişul. Mager a deschis scorul în minutul 27, cu un şut de la 15 metri, dar Szekely a egalat până la pauză, în minutul 43. Momentul psihologic al întâlnirii s-a derulat în minutul 53, când Enciu a ratat un penalty – scos în doi timpi de Gîrlea, după un henţ în careu a lui Nistor.
Mager, “dublă” în faţa sebişenilor
Finalul a fost palpitant, dar le-a surâs gazdelor, care au înscris de două ori în două minute, prin Matiş şi acelaşi Mager, în minutele 84 şi 85. Cermeiul se apropie la două puncte de liderul Lipova şi rămâne şi ea în “cărţile” promovării, deşi altele sunt echipele cu pretenţii la accederea în Liga a II-a. Iată distribuţiile care s-au înfruntat sâmbătă: Cermei: Gârlea – Dolga (60 Polgar), Varga, Nistor – Mager, Prună, Ciubotariu, Iuga (77 Bulza), Vlad (75 Mihuţa), Deta – Matiș, Capătă (80 Matiş); Sebiș: Horvat – Onuțan, I.Lezeu, Forisz, Dărăban (14 Susan) – Ruță (65 Teşedan), Pop – Mateucă (75 Ember), Szekely, Vereș – Enciu (74 Petculescu).