Crişul i-a dat o replică bună Ripensiei, în spectaculosul amical de la Urseni

Lider în seria a opta din Liga a III-a la fotbal, Crișul Chișineu Criș a dat repede startul amicalelor în această iarnă, deşi nu are încă nici două săptămâni de pregătire. După ce a pierdut cu 1-2 testul cu Viitorul Pandurii, echipă clasată în zona de play-off a eşalonului secund, miercuri a cedat la fel de greu, scor 4-3, în amicalul cu Ripensia Timișoara. Partida s-a desfășurat în satul timișan Urseni, iar Liga2.prosport.ro  relatează că Ripensia a deschis scorul în minutul 6 prin Alexandru Neagu, cu un gol din lovitură liberă. Crișul a egalat peste un sfert de oră prin Daniel Clej (21), care a urmărit o minge respinsă de Dobre la șutul lui Velici. Timișorenii au revenit în avantaj grație lui Denis Golda (31) și Ion Vasluian (37), iar până la pauză Crișul a marcat pentru 3-2 prin Adrian Suslak (44). Acesta din urmă a înscris direct dintr-o lovitură liberă de la 18 metri lateral dreapta. La reluare, mai precis în minutul 61, Nicu Modan a înscris plasat din 10 metri, puțin lateral dreapta. Ripensia a avut ceva de tras pentru victorie, după reușita din minutul 72 a lui Alexandru Popovici. Crișul Chișineu Criș a început cu: Zamfir – Pătlăgică, Pavel, Nistor, Siminic – Cocriș, Suslak, Clej – Susan, Modan, Velici. Au mai intrat: Pășcălău, Teședan, Mihuța, Ciobotariu, Haloș, Moldovan. Crișul Chișineu Criș are ca obiectiv calificarea la barajul de promvoare în Liga 2, iar testul cu „Ripi” s-a dovedit extrem de util din multe puncte de vedere:

„Ştili” Abrudean: „Ne dorim să progresăm şi să ajungem la baraj”

„Sunt mulțumit de implicarea în efort a jucătorilor mei. Noi venim după șase zile de antrenament. Nu era un joc foarte nimerit pentru noi, pentru că suntem chiar la început. Dar am vrut să-l ajut pe Cosmin, pentru că a spus că sunt în cantonament. Am acceptat fără probleme. Cred că a fost un joc bun, disputat. Noi am putut să opunem o anumită rezistență cât ne-au ținut balamalele, pentru că totuși, adversarul nostru este de ligă superioară și au un avantaj ca și pregătire. Dar cred că a fost un test util pentru ambele echipe. Îmi pare rău de Cocriș că s-a accidentat, sper să nu fie ceva grav. Vrem să ajungem la baraj deocamdată, pentru că suntem pe primul loc. Normal că ne dorim să progresăm, să ajungem acolo. Vom vedea dacă vom putea. Important e să fim serioși în continuare, să muncim pentru că, deocamdată, din punctul meu de vedere, nu e nimic câștigat”, a declarat antrenorul Adi  Abrudean (foto) pentru Liga2.prosport.ro. Următorul test al echipei lui Adrian Abrudean este în data de 6 februarie, cu colega de serie din Liga 3, Progresul Pecica.