Crişul câştigă restanţa cu Cermeiul şi este noul lider al seriei a opta din Liga a III-a!

Crişul Chişineu Criş şi Gloria Lunca Teuz Cermei şi-au dat întâlnire astăzi, într-un meci contând pentru etapa a cincea din Liga a III-a, seria a opta. A fost de fapt o restanţă, partida fiind reprogramată după numeroasele cazuri de coronavirus, de la acea vreme, din lotul chişoanilor. Egalată la ultima fază în derby-ul de sâmbătă, cu Şoimii Lipova, Crişul nu a mai ratat de această dată victoria, scor 2-0 şi trece lider în „C8”! Prima parte a meciului de pe Criş a fost destul de echilibrată, cu un uşor plus de partea gazdelor. Modan şi Nistor, la aceeaşi fază din minutul 15, respectiv Koula, zece minute mai târziu, au fost cei mai aproape de gol. Favorită certă în acest joc şi cu perspectiva urcării pe primul loc în caz de victorie, echipa lui “Ştili” Abrudean (foto) a început mult mai decisă partea a doua, iar Alin Pavel, min.51 din penalty şi Modan, minutul 56, au închis rapid conturile, 2-0 după nici o oră de joc.

Golurile lui Pavel şi Modan au decis meciul

Cu un lot decimat de accidentări şi cazuri de Covid-19, “sămădăii” s-au mulţumit să nu ia multe şi au scăpat ieftin până în final, la ocaziile lui Clej, în două rânduri şi Modan. Cu cinci victorii şi un egal în ultimele şase meciuri, Crişul Chişineu Criş preia şefia în serie, iar etapa viitoare se pregăteşte de un nou derby judeţean, sâmbătă, la Pecica. Echipa lui Adrian Abrudean e pe primul loc în clasamentul seriei a opta din eşalonul terţ fotbalistic, cu 17 puncte, urmată de conjudeţeana Şoimii Lipova, 15 şi de timişenele Dumbrăviţa şi ACS Poli, ambele cu 13 puncte.