Crişul are viaţă grea în Liga Florilor: „Greşeli care la acest nivel nu îşi au locul”

Crişul Chişineu Criş a pierdut toate cele patru meciuri disputate la turneul de la Sfântu Gheorghe, contând pentru etapele 2-5 din Liga Florilor şi a ajuns la cinci înfrângeri în campionat, fără vreun punct adunat. Impactul cu elita handbalului feminin românesc este dur pentru nou promovata pregătită de Narcis Cîtu, iar concluziile le-a tras chiar antrenorul echipei arădene, după turneul din judeţul Covasna:  „Pentru noi toate jocurile au fost grele, fie că am jucat cu Craiova, Vâlcea, Mioveni sau Buzău. Nu reușim să ne concentrăm 60 de minute, avem momente când suntem în joc, după care pierdem tempoul și facem greșeli care la acest nivel nu-și au locul. Sunt greșeli care, din păcate, se reflectă pe tabela de marcaj. Este diferență mare între liga a doua și liga întâi la handbal, chiar foarte mare. Ca să poți rezista trebuie să ai jucătoare cu experiență, care să aibă o anumită vârstă și așa mai departe. Mergem înainte, trebuie să muncim, să stăm în sală mai mult, pentru ca la următorul turneu, când va fi, să putem face față, indiferent cu ce echipă vom juca. Fetele trebuie să învețe să se lupte pentru orice minge, pentru orice punct, dacă vor să câștige. Dacă nu, asta este situația, pierzi…”, a spus Narcis Cîtu, tehnicianul Crișului.

Una dintre achizițiile Crişului, Reka Tamaș, a încheiat cu şapte goluri turneul de la Sfântu Gheorghe. „Pentru noi a fost foarte greu, suntem o echipă mică, mai avem mult de muncit. Din păcate, la acest turneu nu am reușit să câștigăm niciun meci, dar să sperăm că la următorul va fi mult mai bine. Trebuie să realizăm toate că meciul începe în minutul 1 și se termină în minutul 60, ne trebuie pregătire, trebuie să ducem un meci cap-coadă și să nu renunțăm, indiferent de rezultat. Eu sper că încet-încet o să ne revenim și noi și va veni și victoria”, a spus interul Crișului.