Corvinul face senzație în Cupă: 4-0 cu CFR Cluj! Un fotbalist crescut la Viitorul Arad, printre marcatori

CFR Cluj a fost surclasată cu scorul de 4-0 (1-0) de formaţia de ligă secundă Corvinul Hunedoara, care s-a calificat în semifinalele Cupei României Betano la fotbal.  Echipa antrenată de Adrian Mutu a rămas în zece jucători încă din minutul 11, când mijlocaşul grec Panagiotis Tachtsidis a primit direct cartonaşul roşu pentru lovirea cu cotul a lui Marius Lupu. Formaţia de ligă secundă a deschis scorul prin fundaşul Viorel Lică (43), după un corner. Hunedorenii s-au desprins dup pauză, prin reuşita lui Marius Coman (50), fost jucător al CFR-ului, din pasa lui Lupu. Nicolae Pîrvulescu (67) a marcat cel mai frumos gol al partidei, cu un şut de la 25 de metri, în vinclul porţii lui Răzvan Sava. Fundaşul Ionuţ Pop, proaspăt internaţional Under-20, introdus pe teren în minutul 85, a închis tabela, cu o lovitură de cap, la centrarea lui Antonio Bradu.

Ionuț Pop, fotbalist format de Maghici, a închis tabela. Hrezdac și Chindriș – pe teren

Pop a fost crescut și practic format la Viitorul Arad de Dinu Maghici, „secundul” lui Maxim la Corvinul.  Pentru „corbi” a mai fost titular și Dennis Hrezdac, mijlocașul de 22 de ani împrumutat de la UTA, care a fost înlocuit spre final de arădeanul Marius Chindriș, fost căpitan al „Bătrânei Doamne”. Timotei Mitran, trecut și el pe la Viitorul Arad, a intrat pe teren în penultimul minut de joc. Lovitura de start a fost dată de reputatul antrenor Mircea Lucescu, care a urmărit meciul alături de Ioan Andone. În semifinale, Corvinul o va înfrunta pe câştigătoarea dintre FCU Craiova FC şi FC Voluntari.