Corecție de la „neamțul” Dorinel, într-o seară în care UTA aproape că nu a fost pe teren…

Seria de șapte meciuri fără eșec în campionat s-a oprit astăzi, în prima etapă din returul SuperLigii. A fost o corecție predată UTA-ei de nou promovata Oțelul, o adevărată revelație a deplasărilor! Deși venea după o perioadă bună și un nesperat loc 10 la final de tur, trupa lui Rednic s-a prezentat lamentabil pe Municipalul din Sibiu, fără atitudine și determinare, făcând practic figurație în fața unei adversare la fel de motivate și bine pregătite precum o știm. Practic, Bătrâna Doamnă a fost doar o umbră a echipei din ultimele săptămâni și nimic nu anunța jocul deplorabil din această seară, poate doar ceva zvonuri că sunt din nou probleme cu banii. Arădenii au dormit în ghete în fața unei formații ce marca greu până acum, iar după numai cinci minute era deja 0-2! Gălățenii au deschis scorul repede, după reușita din penalty a lui Cisotti, la un fault în careu comis de Freitas și golul marcat cu capul de Alexandru Pop, în urma unui corner. Același Pop a realizat pe contraatac „dubla” înainte de pauză, după o pasă a lui Bodișteanu și o scăriță frumoasă peste Iacob, iar Samuel Teles a făcut 4-0 în partea secundă, cu un șut plasat de la marginea careului. Oaspeții au controlat autoritar jocul atâta timp cât au fost cu titularii pe teren și mai puteau marca lejer de 2-3 ori, având ratări mari din poziții ideale.

Un meci de uitat și o UTA ce aduce din nou aminte de lupta pentru salvare

UTA s-a trezit pe final și contrar cursului jocului, și-a salvat cumva nemeritat onoarea, marcând prin Căpușă, în minutul 86 și Rareș Pop, chiar la ultima fază, în minutul 94, dintr-o lovitură de la 11 metri obținută tot de el, scor final 2-4! O corecție predată în stil german de „neamțul” Dorinel Munteanu, care face minuni la Oțelul, echipă ce bate la porțile play-off-ului și este încă neînvinsă în deplasare! În schimb, UTA revine cu picioarele pe pământ, entuziasmul victoriei norocoase cu Dinamo s-a risipit repede și echipa trebuie să se adune, căci vine un program greu. Echipa a căzut pe locul 12, la doar un punct peste zona de baraj și lupta pentru supraviețuire pare de actualitate și în acest sezon. Superliga se oprește pentru meciurile echipelor naționale, iar utiștii vor reveni pe gazon sâmbătă, 25 noiembrie, de la ora 20:30, când vor juca la Cluj împotriva CFR-ului.

UTA: Fl. Iacob – Rodrigues, Conte, Stolnik, Dumitrașcu (Căpușă 46) – Cr. Mihai, Freitas (Marku 46) – Stahl (Cooper 71), Fabry (R. Pop 71), Micovschi (Ofosu 46) – Luckassen. Antrenor: Mircea Rednic

Oțelul: Dur-Bozoancă – Zhelev, Cisse, Lovric, M. Silva – Cisotti (Jardan 68), Zivulic, Teles (I. Neagu 83) – Maciel (Adăscăliței 83), Al. Pop (Fatai 68), Bodișteanu (Tănasă 75). Antrenor: Dorinel Munteanu

Arbitri: Radu Petrescu (București) – Radu Ghinguleac (București), Mihai Marica (Bistrița)

Camera VAR: Rareș Vidican (Satu Mare) și Doru Lucaciu (Cluj).

Observator FRF: Ioan Onicaș (Zalău). Delegat LPF: Florin Bătrânu (Timișoara).