Corecție de la Honved, UTA a încasat un 3-0 sec în amicalul de la Budapesta!

UTA a fost învinsă cu 3-0 de Honved Budapesta în meciul amical disputat astăzi fără spectatori în capitala Ungariei, pe Bozsik Arena, arenă inaugurată în 2021. Benczenleitner, Krajcsovics și Bocskay au punctat pentru divizionara secundă maghiară (abia locul 11), două dintre goluri înscrise din faze fixe. Debutul testului din țara vecină nu anunța deznodământul dur pentru UTA, asta pentru că arădenii au avut două ocazii în primul sfert de oră, prin Micovschi și Freitas, portarul Duzs fiind de fiecare dată la post. La prima fază periculoasă, gazdele au deschis scorul, în minutul 16: Benczenleitner a împins balonul în plasă din fața porții, după ce Iacob a respins o lovitură liberă din lateral executată de Kerezsi. La mijlocul reprizei, brazilianul Freitas a părăsit terenul din cauza unei probleme medicale. Cooper putea să egaleze imediat după reușita maghiarilor, când bine servit de Micovschi, a trimis în transversală. În loc de 1-1 s-a făcut 2-0 în minutul 35:  Krajcsovics a primit un balon în partea stângă, a avansat până la 20 de metri, de unde a trimis un şut frumos, cu efect, în plasa laterală a porţii apărate de Iacob. Partea a doua a fost slabă, cu UTA ce a măcinat în gol, iar Honved și-a mărit avantajul în minutul 75, tot dintr-o fază fixă.

Învinși clar de a 11-a clasată din liga a doua maghiară: a debutat Lopez, s-a accidentat Freitas

Bocskay a executat o lovitură liberă de la 18 metri, poziție centrală, iar Stolnik, aflat în zid, a deviat nefericit mingea, care l-a depășit pe Lungu și a intrat în poartă. Mircea Rednic le-a oferit din nou minute celor doi fotbaliști aflați în probe, Răzvan Trif a fost integralist, iar David Vraciu a evoluat în prima repriză. De asemenea, noul mijlocaș al arădenilor, Ariel Lopez, și-a făcut debutul în tricoul UTA-ei. Kevin Luckassen, în revenire după accidentare și Eric Omondi, fără viză de Ungaria au rămas și de această dată la Arad, la fel ca și Fabry, Mihai, Marku și Kucher, toți cu probleme medicale. De asemenea, se știe că Aly Abeid este convocat la echipa națională a Mauritaniei, care debutează peste trei zile la Cupa Africii pe Națiuni. UTA încheie amicalele din Ungaria cu un bilanț de o victorie, 1-0 cu penultima clasată din liga secundă maghiară, FC Ajka și 0-3 cu a 11-a clasată din același eșalon, Honved Budapesta. Motive serioase de îngrijorare pentru Rednic, mai ales că a fost și ultimul amical, iar până la deplasarea cu FCSB nu mai e deloc mult.

Honved: Duzs – Eordogh, Kalnoki-Kis, Szabo, Benczenleitner – Adorjan, Lorinczy, Holman – Kerezsi, Bobal, Krajcsovics. Rezerve: Tujvel, Gyetvan – Bocskay, Haragos, D. Kocsis, G. Kocsis, Kovacs, Kundrak, Nyitrai, Pekar, Polak, Simon, Kulbachuk, Keresztes, Kaczvinski. Antrenor: Aurel Csertoi

UTA: Iacob (Lungu 72) – Stroungis (Stolnik 46), Conte (Iurasciuc 77), Benga (Dumitrașcu 46) – Rodrigues (Căpușă 46), Freitas (Stahl 23), Vraciu (Lopez 46), Trif – R. Pop (Stanciu 46), Cooper (Kyrychenko 64), Micovschi (Ofosu 46). Antrenor: Mircea Rednic.