COPIL SI TECAU AU RELANSAT DISPUTA DE CUPA DAVIS

by Calin Moga

Echipa României de Cupa Davis este condusă cu 2-1 de Ucraina, în întâlnirea de la Dnepropetrovsk, contând pentru turul I al Grupei I, Zona Euro-africană. Adversarii tricolorilor au avut un surprinzător 2-0 la general după prima zi, de vineri. Victor Hănescu, locul 72 ATP, a pierdut dramatic, cu scorul de 6-4, 6-2, 3-6, 6-7 (6), 4-6, partida cu Ilia Marcenko, locul 160 mondial. La scorul de 2-1 la seturi, în tiebreak-ul setului patru, Hănescu a condus cu 6-3, având trei mingi de meci. Tenismenul român a pierdut însă cinci mingi consecutive şi setul. Numărul 2 ucrainean s-a impus apoi şi în setul decisiv, după o partidă care a durat aproape patru ore. În primul meci al întâlnirii Ucraina – România, Adrian Ungur, locul 122 ATP, a pierdut clar, scor 3-6, 1-6, 4-6, în faţa lui Sergiy Stakhovsky, locul 85 ATP. Numărul 1 din echipa ucraineană a câştigat într-o oră şi 45 de minute.

Hănescu – Stakhovsky, meciul vedetă de mâine

Căpitanul nejucător al echipei României, Andrei Pavel, a preferat pentru meciul de astăzi, de dublu, tandemul Marius Copil – Horia Tecău. Cei doi români au relansat întâlnirea la general, câştigând în patru seturi în faţa lui Denis Molceanov şi Serghei Bubka jr., 5-7, 6-3, 6-4, 6-4. Mâine, cu începere de la ora 14, sunt programate ultimele două meciuri de simplu: Sergiy Stakhovsky – Victor Hănescu şi Ilia Marcenko – Adrian Ungur. Andrei Pavel are dreptul de a schimba tenismenul care ne va reprezenta în cea de-a cincea dispută, nefiind exclus să îl vedem din nou pe teren pe arădeanul Marius Copil. Partidele vor fi transmise în direct de TVR 2. În cazul în care va pierde meciul cu Ucraina, România va juca în primul tur al play-off-ului pentru menţinerea în Grupa I, cu învinsa din partida Letonia – Slovacia. (sportularadean.ro)