Constanța și Aradul dau bătălia pentru finala de sub coșul fetelor! Primul meci este duminică, pe litoral

Se intră în linie dreaptă în play-off-ul din Liga Națională de baschet feminin, acolo unde avem parte de semifinale scontate, ca urmare a confruntărilor din sferturi. Așadar, vicecampioana en-titre FCC UAV Arad și-a aflat adversara din penultimul act, CSM CSU Constanța, ambele favorite câștigându-și seria cu 2-0. Galben-albastrele au trecut de Universitatea Cluj (90-55 și 84-56), iar CSM Constanța de KSE Târgu Secuiesc (84-54 și 72-64). La fel ca în sezonul trecut, când a trebuit să câștige un meci la Satu Mare, echipa arădeană nu are avantajul terenului propriu într-un ipotetic meci trei, decisiv (se joacă după sistemul 2 din 3), pentru că trupa de pe litoral a încheiat înaintea ei, pe locul 2, sezonul regulat. Cele două formații au terminat la egalitate de puncte prima fază a campionatului, 36, dar constănțencele pregătite de Tatiana Gallova au fost mai bune la meciuri directe, 84-82 la Arad și 68-76 în retur. Raportul de forțe se anunță echilibrat, cu un plus totuși la nivel de lot pentru FCC UAV (6 straniere față de 4 ale adversarei), care beneficiază în plus față de eșecul din retur de revenirea căpitanului Hadzovic, dar și de transferul pivotului de națională Anamaria Vîrjoghe, înlocuitoare pentru Laura Vaida, operată la genunchi (regulamentul permite, chiar și după expirarea perioadei de transferuri, o înlocuire pe motive medicale). Constanța a făcut și ea față de tur o permutare la nivel de americance, Hayes în locul lui Rivers.

Fără surprize, în sferturi: Sepsi – Rapid, cealaltă semifinală. La Arad se joacă pe 6 aprilie

În cealaltă semifinală a LNBF se înfruntă Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, liderul neînvins al campionatului și marea favorită la titlu și în acest an și Rapid București, echipă care deși a pornit cu ambiții mari, a slăbit serios ritmul pe parcurs. Sepsi a îndeplinit formalitatea în sfertul de finală cu BC Sirius Târgu Mureș, depășind în ambele victorii suta de puncte (105-37, 101-49), iar Rapid s-a impus tot cu 2-0 în cel mai strâns sfert de finală, cu Olimpia Brașov, câștigând o dată și sub Tâmpa pentru un 2-0 la general (68-61 și 71-66). Primul meci al semifinalelor este programat duminică, 2 aprilie, la Sfântu Gheorghe și Constanța (nu au fost anunțate încă orele de start), pentru ca joi, 6 aprilie, confruntările să se mute la București, respectiv Arad. Cel mai probabil, meciul din Polivalenta de pe Mureș se va disputa cu începere de la ora 18:30 (intrare liberă)! Meciurile decisive, dacă va fi cazul, sunt programate în 9 aprilie, pe terenul primelor două clasate din sezonul regulat, Sepsi și CSM Constanța, team ce are patru ex-arădence în lot: Dzombeta, Ardelean, Vitulova și Manea. FCC UAV are ca obiectiv calificarea în finală, pentru o reeditare a ultimului act din Cupă dar și a bătăliei pentru titlu din sezonul trecut.