Come-back spectaculos, dar nu a fost suficient! Constanța câștigă primul meci al finalei cu FCC UAV (FOTO)

CSM Constanța s-a impus în această seară cu 72-65 (21-11, 22-16, 12-24, 17-14) în fața lui FCC UAV Arad, în primul meci al finalei Ligii Naționale de baschet feminin. Gazdele au controlat jocul în cea mai mare parte a timpului și au condus permanent, dar au irosit destul de repede și ușor un avans confortabil pe care îl aveau la pauza mare. Galben-albastrele nu s-au regăsit în primele două sferturi, dar au știut din nou să revină în meci, precum la confruntările cu Sepsi. De data asta rotația mai bună a adversarei (care a contat pe 10 jucătoare, față de doar 8 ale Aradului) avea să își pună amprenta, dobrogencele fiind mai proaspete fizic pe final. Efortul depus de arădence în decisivul cu Sepsi, din semifinală, plus drumul lung până pe Litoral, au contat și ele. Primul sfert s-a încheiat cu 21-11, iar diferența avea să crească la 16 puncte după 20 de minute, 43-27 în favoarea CSM-ului. Americanca Murray a fost cea mai activă piesă a formației de pe Mureș, în prima parte. Popov și-a scuturat probabil echipa la vestiare, pentru că Aradul a dat semnalul revenirii în sfertul al treilea, pe care l-a câștigat cu un neverosimil 24-12, reducând diferența generală la 4 puncte, 55-51 pentru Constanța. Mititelu, Biszak și Voica-Nagy au reușit câteva aruncări de efect, care au aprins cu adevărat partida. FCC UAV Arad a dat chiar impresia că poate răsturna rezultatul în primele minute din ultimul sfert, când s-au apropiat la un singur punct, 57-56 și surpriza nu mai era imposibilă! Constanța s-a repliat însă exact la timp, cu Mărginean și Higgins în prim-plan și cu nouă puncte consecutive pe tabelă a scăpat în câștigătoare cu trei minute înaintea ultimului fluier, reușind să gestioneze bine momentele de final.

Primele două sferturi le-a costat pe arădence, miercuri se joacă meciul 2!

Principalele marcatoare ale Aradului au fost Andrea Easley, 13 puncte, Bianca Nagy, 12, Boglarka Biszak și Taylor Murray, câte 11. De la gazde, Gabriela Mărginean a încheiat cu 14 puncte, dar austriaca Koizar a fost singura jucătoare de pe teren cu double-double, 13 puncte și 10 recuperări. Practic, diferența s-a făcut la aruncări, procentaje ușor mai bune pentru CSM, pentru că la recuperări a fost surprinzător sau nu echilibru, 48-48! Totuși, un atu al Constanței e că nu suferă deloc la coordonare – foarte important pentru o echipă, acolo unde antrenorul Alexandru Oltean și-a permis luxul de a o ține mai mult rezervă pe ex-arădeanca Godri Părău, multiplă campioană națională, asta în condițiile în care americanca Jones a fost în zi bună, iar Ghizilă și Podar sunt și ele oricând variante viabile pentru poziția 1. Un semn pozitiv e că toate jucătoarele de bază ale lui Popov au făcut per total un joc decent, iar determinarea a fost și ea la cote bune. Rămâne de văzut cât de mult și bine se va recupera FCC UAV pentru meciul 2 al finalei, programat tot la Constanța, miercuri, de la ora 19. Apoi, seria se va muta la Arad, cu un prim meci programat marți, 23 aprilie, tot de la ora 19. Vă reamintim că ultimul act al LNBF Getica se joacă după sistemul cel mai bun din cinci meciuri.

Formații și marcatoare:

CSM CSU Constanța: Mărginean 14 (2×3), Koizar 13, Jones 13 (3×3), Miskiniene 12, Higgins 8, Podar 5, Irimia 3, Zivkovic 2, Ghizilă 2, Godri-Părău. Antrenor: Alexandru Olteanu

FCC UAV Arad: Easley 13 (1×3), Voica-Nagy 12 (1×3), Biszak 11, Murray 11 (1×3), Vitulova 8, Mititelu 8 (1×3), Ghiță 2, Cucu. Antrenor: Miroslav Popov

Arbitri: Ciprian Stoica (Sibiu) – Alexandra Stan (București), Mate Stretea (Oradea)