CM 2022: Marocul s-a calificat în premieră în sferturi, după ce a eliminat Spania

by Florian Popa

Selecţionata Marocului s-a calificat în premieră în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce a învins echipa Spaniei cu 3-0 la loviturile de departajare, marţi seara, pe Education City Stadium din Doha, într-un meci din optimi încheiat cu 0-0 după prelungiri.
Spaniolii au început bine meciul, având o posesie mare și ratând mai multe situații bune de a marca. Marocanii au ieșit de mai multe ori pe contraatacuri periculoase, dar fără a debloca tabela de marcaj.
Scorul de 0-0 s-a menținut și după cele două reprize suplimentare de câte 15 minute, iar loteria loviturilor de departajare a decis calificarea în sferturi.
Spaniolii au ratat toate cele trei lovituri de la 11 metri executate, prin Sarabia, Soler și căpitanul Busquets.
Pentru Maroc au transformat Sabiri, Ziyech și Hakimi, iar Benoun a ratat.
Selecționata antrenată de Walid Regragui se califică în sferturile de finală ale CM 2022 din Qatar și așteaptă meciul dintre Portugalia și Elveția pentru a-și afla viitoarea adversară.