CM 2018: programul sferturilor! Clasamentul golgheterilor

Odată cu meciurile disputate marţi, se cunoaşte tabloul complet al sferturilor de finală de la Cupa Mondială. Fără îndoială, capetele de afiş ale acestei faze sunt cele două dueluri Europa-America de Sud, adică Franţa-Uruguay şi Brazilia-Belgia. Opt titluri supreme la un loc şi o generaţie de excepţie a unei ţări care aşteaptă din 1986 şansa unei semifinale.

De cealaltă parte, profitând de traseul accesibil, Anglia speră să ducă trofeul acasă după mai mult de jumătate de secol, în timp ce Croaţia, Rusia şi Suedia vor să profite de contextul favorabil pentru a obţine un rezultat istoric.

Sferturile de finală se vor disputa vineri, pe 6 iulie (Uruguay – Franţa, ora 17 şi Belgia – Brazilia, ora 21) şi sâmbătă, 7 iulie (Rusia – Croaţia, ora 21 şi Anglia – Suedia, ora 17), niciunul dintre cele patru meciuri nefiind programat la Moscova sau St. Petersburg. Cele două oraşe vor găzdui, în schimb, semifinalele şi finalele.

Suedia şi Anglia, care vor fi adversare, au completat tabloul sferturilor de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, după meciurile de marţi.

OPTIMILE DE FINALĂ
Sâmbătă 30 iunie
Franţa – Argentina 4-3, la Kazan (Kazan Arena)
Uruguay – Portugalia 2-1, la Soci (stadionul Fişt)

Duminică 1 iulie
Spania – Rusia 1-1, după prelungiri; 3-4 la loviturile de departajare, la Moscova (stadionul Lujniki)
Croaţia – Danemarca 1-1, după prelungiri; 3-2 la loviturile de departajare, la Nijnîi Novgorod (stadionul Nijnîi Novgorod)

Luni 2 iulie
Brazilia – Mexic 2-0, la Samara (Samara Arena)
Belgia – Japonia 3-2, la Rostov pe Don (Rostov Arena)

Marţi 3 iulie
Suedia – Elveţia 1-0, la Sankt Petersburg (stadionul Sankt Petersburg)
Columbia – Anglia 1-1, după prelungiri; 3-4, la loviturile de departajare, la Moscova (stadionul Spartak)

SFERTURI DE FINALĂ
Vineri 6 iulie
17,00 Franţa – Uruguay, la Nijnîi Novgorod (stadionul Nijnîi Novgorod), primul sfert
21,00 Brazilia – Belgia, la Kazan (Kazan Arena), sfertul 2

Sâmbătă 7 iulie
17,00 Suedia – Aglia, la Samara (Samara Arena), sfertul 3
21,00 Rusia – Croaţia, la Soci (stadionul Fişt), sfertul 4

SEMIFINALE
Marţi 10 iulie
21,00 câştigătoarea sfertului 1 – câştigătoarea sfertului 2, la Sankt Petersburg (stadionul Sankt Petersburg)

Miercuri 11 iulie
21,00 câştigătoarea sfertului 3 – câştigătoarea sfertului 4, la Moscova (stadionul Lujniki)

FINALA MICĂ
Sâmbătă 14 iulie
17,00 la Sankt Petersburg (stadionul Sankt Petersburg)

FINALA
Duminică 15 iulie
18,00, la Moscova (stadionul Lujniki)

Kane rămâne liderul marcatorilor!

În clasamentul golgheterilor continuă să conducă englezul Harry Kane, atacantul de 24 de ani marcând de 6 ori din 9 șuturi pe spațiul porții. De când e convocat la națională, Kane a marcat 19 goluri în 27 de selecții. El este urmat de Ronaldo, cu patru goluri, care însă este deja acasă şi belgianul Lukaku, tot cu patru reuşite.

Rușii Artem Dzyuba și Denis Cheryshev, uruguayanul Cavani, brazilianul Coutinho dar și francezul Kylian Mbappé au câte trei reușite la acest Mondial.