CM 2014: CHILE – AUSTRALIA 3-1 (VIDEO)

by Sida Voicu

Alexis Sanchez (12), Jorge Valdivia (14) și Jean Beausejour (90+1) au marcat golurile sud-americanilor, în timp ce golul de onoare al australienilor a fost semnat de Tim Cahill (35).

Chilienii au luat jocul pe cont propriu după o scurtă perioadă de tatonare și la capătul primului sfert de oră aveau avantaj de două goluri. Alexis Sanchez, starul Barcelonei, a deschis scorul în minutul 12, cu un șut la colțul scurt, la capătul unei faze prelungite de atac, la care Aranguiz a avut o contribuție importantă: 1-0. Sud-americanii au recidivat peste două minute, când Sanchez l-a găsit excelent pe Valdivia în marginea careului australian, iar decarul chilian l-a executat pe Ryan cu un șut sub transversală: 2-0 (14).

Echipa lui Sampaoli a mai forțat, însă nu a mai reușit lucruri deosebite. Australienii au reacționat și au ieșit tot mai mult la joc. În cele din urmă, ”Socceroos” a redus din handicap prin vârful Cahill, care a marcat cu capul de lângă fundașul Medel (35): 2-1. Un minut mai târziu, același Cahill a fost aproape de golul egalării, dar Bravo a respins cu piciorul.

Formația de la Antipozi a fost mai vioaie în repriza secundă și a forțat egalarea, dar Bravo s-a opus în două rânduri lui Bresciano (55).

Chilienii au răspuns imediat și Wilkinson a salvat de pe linia porții în min. 61, la mingea trimisă de Vargas pe lângă portar. Sud-americanii au făcut un pas înapoi cu trecerea timpului, în timp ce australienii s-au zbătut în van să reușească golul unei egalări care nu a mai venit. Chile a închis conturile în minutul 90+1, când rezerva Jean Beausejour a marcat cu un șut la colțul lung, după ratarea lui Pinilla în primă instanță: 3-1.

Miercuri 18 iunie vor avea loc următoarele partide din Grupa B, Australia — Olanda (19,00, la Porto Alegre, și Spania — Chile (22,00), la Rio de Janeiro.

Chile — Australia 3-1 (2-1)
Au marcat: Alexis Sanchez (12), Jorge Valdivia (14), Jean Beausejour (90+1), respectiv Tim Cahill (35).
Cuiaba, Arena Pantanal
Cupa Mondială 2014 — Grupa B

Au evoluat echipele:
Chile: 1. Claudio Bravo (căpitan) — 4. Mauricio Isla, 17. Gary Medel, 18. Gonzalo Jara, 2. Eugenio Mena — 20. Charles Aranguiz, 21. Marcelo Diaz, 8. Arturo Vidal (16. Felipe Gutierrez, 60) — 7. Alexis Sanchez, 10. Jorge Valdivia (15. Jean Beausejour, 68), 11. Eduardo Vargas (9. Mauricio Pinilla, 88). Selecționer: Jorge Sampaoli.
Rezerve neutilizate: 12. Cristopher Toselli, 23. Johnny Herrera — 3. Miiko Albornoz, 5. Francisco Silva, 6. Carlos Carmona, 13. Jose Rojas, 14. Fabian Orellana, 19. Jose Pedro Fuenzalida, 22. Esteban Paredes.

Australia: 1. Mat Ryan — 2. Ivan Franjic (19. Ryan McGowan, 49), 22. Alex Wilkinson, 6. Matthew Spiranovic, 3. Jason Davidson — 15. Mile Jedinak (căpitan; 10. Ben Halloran, 69), 23. Mark Bresciano (14. James Troisi, 78) — 7. Mathew Leckie, 5. Mark Milligan, 11. Tommy Oar — 4. Tim Cahill. Selecționer: Ange Postecoglou.
Rezerve neutilizate : 12. Mitchell Langerak, 18. Eugene Galekovic — 8. Bailey Wright, 9. Adam Taggart, 13. Oliver Bozanic, 16. James Holland, 17. Matt McKay, 20. Dario Vidosic, 21. Massimo Luongo.

Arbitru: Noumandiez Doue; arbitri asistenți: Songuifolo Yeo (ambii din Cote d’Ivoire), Jean Claude Birumushahu (Burundi); arbitru de rezervă: Roberto Moreno (Panama)
Cartonașe galbene: Cahill (44), Jedinak (58), Milligan (67), Aranguiz (86).

Sursa: agerpres.ro