City şi Tottenham merg în optimile Ligii Campionilor

Miercuri seară s-au jucat și ultimele 8 partide din etapa a 4-a a grupelor UEFA Champions League. Cel mai așteptat duel a fost cel de la Londra, dintre Tottenham și Real Madrid.

Englezii au făcut instrucție cu Ronaldo și compania și s-au impus cu 3-1, rezultat care le-a asigurat calificarea în primăvara europeană. În celălalt meci al grupei H, APOEL a realizat surpriza la Dortmund, plecând cu un punct din duelul cu Borussia, scor 1-1.

Celălalt meci vedetă al serii s-a disputat pe San Paolo, la Napoli, acolo unde echipa lui Chricheș (rezervă neutilizată) a fost învinsă de Manchester City, după un duel cu 6 goluri.

Italieinii au deschis scorul, însă până în minutul 50 englezii trecuseră deja în avantaj. Napoli a egalat în minutul 62 dintr-un penalty. Echipa lui Guardiola a mai marcat de două ori până la final, City s-a impus cu 4-2 și merge în optimile UEFA Champions League. (digisport.ro)

Liga Campionilor, etapa 4:

Grupa E:

Sevilla – Spartak Moscova 2-1 (Lenglet 30, Banega 60 / Ze Luis 78)

Liverpool – Maribor 3-0 (Salah 49, Can 64, Sturridge 90)

Grupa F:

Napoli – Man. City 2-4 (Insigne 21, Jorginho 62 / Otamendi 34, Stones 48, Aguero 69, Sterling 90+2)

Şahtior Doneţk – Feyenoord 3-1 (Ferreyra 14, Marlos 17/Jorgensen 12)