City şi Real nu au lăsat loc de surprize şi s-au calificat în sferturile Ligii Campionilor

Manchester City a reuşit o calificare fără emoţii în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, după ce a dispus cu 2-0 de Borussia Moenchengladbach, marţi seara, pe Puskas Arena din Budapesta, în manşa secundă a optimilor de finală ale competiţiei. City se impusese cu acelaşi scor şi în meciul tur, jucat tot în capitala Ungariei. ”Cetăţenii” au tranşat repede soarta partidei, marcând ambele goluri în prima jumătate de oră a partidei. Belgianul Kevin De Bruyne a înscris primul, cu un şut senzaţional sub transversală din marginea careului (12).  La a doua reuşită, Foden l-a lansat excelent pe internaţionalul german Ilkay Gundogan, iar acesta l-a învins pe Sommer (18). Guardiola, care i-a menajat pe atacanţii Raheem Sterling, Gabriel Jesus şi Sergio Aguero, a dominat jocul, însă nu a mai forţat, bifând a patra sa calificare consecutivă în sferturile de finală ale competiţiei.

Victorii fără emoţii pentru echipele lui Zidane şi Guardiola

Real Madrid s-a calificat şi ea în sferturile de finală, după ce a învins-o pe Atalanta Bergamo cu scorul de 3-1, marţi seara, pe Estadio Alfredo Di Stefano din Madrid, în manşa secundă a optimilor. Campioana Spaniei, care câştigase şi la Bergamo, cu 1-0, a obţinut o calificare meritată, după ce a controlat retur în mare proporţie. Real a intrat în avantaj la cabine, în urma golului marcat de Karim Benzema (34), Sergio Ramos a transformat un penalty (60) şi a încheiat conturile calificării. Luis Muriel a salvat onoarea italienilor şi a înscris pentru Atalanta, în minutul 83, dintr-o lovitură executată inteligent, pentru ca peste două minute, Asensio să steabilească scorul final, pe contraatac. După două campanii europene dezamăgitoare, echipa antrenată de Zinedine Zidane, câştigătoare a trofeului în 2016 şi 2018, a reuşit să treacă de optimi.

Bayern – ca şi calificată, Chelsea şi Atletico lupă pentru ultimul „bilet”

În sferturi s-au calificat, până acum, PSG, Dortmund, Liverpool, Porto, Real Madrid şi Manchester City, iar astăzi vom afla şi numele ultimelor două sfertfinaliste. Una va fi aproape sigur deţinătoarea trofeului, Bayern Munchen, care s-a impus în tur cu 4-1 la Roma şi e mare favorită în meciul din această seară, ora 22, cu Lazio, în vreme ce dueul Chelsea – Atletico Madrid se anunţă mult mai echilibrat, după 1-0 în manşa tur, în favoarea englezilor. Tragerea la sorţi a sferturilor de finală şi a semifinalelor din UCL va avea loc vineri, 19 martie.