City şi Real, favorite la calificarea în sferturile din Liga Campionilor

Manchester City a învins echipa germană Borussia Moenchengladbach cu scorul de 2-0 (1-0), miercuri seara, în deplasare, la Budapesta, într-un meci din prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal. ”Cetăţenii” au dominat jocul şi s-au impus prin golurile marcate de portughezul Bernardo Silva (29) şi de brazilianul Gabriel Jesus (65). Restricţiile din Germania legate de noul coronavirus au împiedicat ca meciul să aibă loc la Moenchengladbach. Manşa secundă va avea loc în data de 16 martie, la Manchester.

Real Madrid a câştigat şi ea, printr-un gol marcat pe finalul meciului cu Atalanta, 1-0 la Bergamo, în prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor. Echipa italiană a jucat din minutul 17 în inferioritate numerică, pentru un fault de postură de ultim apărător al lui Freuler. Golul marcat de fundaşul francez Ferland Mendy, în minutul 86, a făcut diferenţa. Manşa secundă va avea loc la Madrid, în data de 16 martie. (agerpres)