City și Inter completează careul de ași din Liga Campionilor, derby milanez în semifinale!

Manchester City s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor la fotbal după ce a terminat la egalitate cu Bayern Munchen, 1-1 (0-0), miercuri seara, în deplasare, în manşa secundă a sferturilor de finală ale competiţiei. City, care în tur a câştigat cu 3-0, a controlat tactic jocul de pe Allianz Arena, în care Bayern a reuşit doar să evite o nouă înfrângere. Echipa antrenată de Pep Guardiola a deschis scorul prin golgheterul Erling Haaland (57), cel care în prima repriză a ratat un penalty (37), dar Bayern a egalat pe final, prin Joshua Kimmich (83), din lovitură de pedeapsă. Aceasta este a treia semifinală consecutivă de Champions League pentru Guardiola cu City, după ce a reuşit şi în mandatul său de la Bayern (2013-2016). Tehnicianul catalan visează la primul său trofeu în Champions League cu Manchester City, după finala pierdută în 2021 în faţa formaţiei Chelsea şi după cele două trofee câştigate cu FC Barcelona (2009, 2011).

City – Real și AC Milan – Inter, semifinale de foc

Inter Milano s-a calificat și ea în semifinalele Ligii Campionilor, după ce a terminat la egalitate cu Benfica Lisabona, 3-3 (1-1), miercuri seara, pe San Siro, în manşa secundă a sferturilor de finală. Inter a câştigat prima manşă cu 2-0 şi a scăpat printre degete victoria în retur, după ce a avut 3-1 în min. 85. Nicolo Barella (14), Lautaro Martinez (65) şi Joaquin Correa (78) au marcat golurile gazdelor, în timp ce pentru ”vulturii” lusitani au punctat Fredrik Aursnes (38), Antonio Silva (86) şi Petar Musa (90+5). Inter ajunge pentru prima oară din 2010 (când a cucerit trofeul) în careul de aşi al Champions League şi o va înfrunta pe marea rivală locală, AC Milan, într-un Derby della Madonnina la cel mai înalt nivel. Cele două echipe milaneze s-au mai întâlnit în semifinalele Ligii Campionilor, în 2003, precum şi în 2005, în sferturi.