Circ total în Liga 1: Dan Petrescu, furat de olteanul Găman, îşi anunţă plecarea! UTA e în Top 5

Etapa a noua a Ligii 1 la fotbal va rămâne probabil în istoria acestui sezon. Totul a început încă de vineri, când Astra s-a jucat de-a Covid-ul şi după ce a anunţat 27 de cazuri de infectare, a aflat a doua zi că mai are doar patru jucători pozitivi la coronavirus! În loc să fie garantul respectării regulamentului, LPF nu i-a taxat pe giurgiuveni pentru faptul că nu s-au testat la timp şi a amânat meciul peste aproape trei săptămâni, deşi putea aştepta până sâmbătă, când veneau rezultatele retestărilor. Partida putea fi programată fără probleme pentru ziua de astăzi, doar că Astra avea o serie de jucători accidentaţi şi suspendaţi. Probabil că acesta a fost şi motivul îmbolnăvirilor subite din tabăra Astrei şi a testelor suspecte făcute la clinica lui Gigi Becali. Nebunia de etapă a continuat sâmbătă, când UTA a dat lovitura la Botoşani, deşi a fost dezavantajată în două rânduri de centralul Feşnic, o dată în minutul 2, când nu i s-a dat penalty după un fault clar în careu şi apoi în minutul 32, când a fost penalizată cu o lovitură de la 11 metri inventată de centralul clujean, la o cădere teatrală în careu a lui Roman. UTA a marcat un gol din ofsaid, dar per total putea să se plângă şi ea de arbitraj. Nu a făcut-o, în schimb moldovenii şi-au vărsat nervii pe arbitri, antrenorul Marius Croitoru şi patronul Botoşaniului având declaraţii dure la adresa brigăzii.

Nocturna le-a refuzat victoria ieşenilor: Gică Popescu s-a bucurat pentru „victorie”

Nici duminică nu am fost lipsiţi de evenimente deosebite. Mai întâi, în Copou, s-a stins lumina încă dinaintea meciului dintre Poli Iaşi şi Viitorul, decalat cu o oră din cauza problemelor la nocturnă. Deşi s-a jucat mai bine de o repriză, s-a lăsat bezna totală în minutul 55, exact când Iaşul a dat golul de 2-1! Să fi fost doar coincidenţă? Cam greu de crezut. Aşadar, Viitorul lui Hagi câştigă la „masa verde”, iar Gică Popescu se bucura la final de cele trei puncte. Halal conducător! „Cireaşa” de pe tort a pus-o craioveanul George Găman, care a „măcelărit” campioana CFR Cluj chiar la ea acasă! Centralul nu le-a acordat trei penalty-uri clare clujenilor şi le-a anulat pe motiv de ofsaid, peste tuşier, un gol perfect valabil gazdelor, spre disperarea lui Dan Petrescu! Tehnicianul campioanei şi-a anunţat plecarea de la echipă din cauza arbitrajelor şi a faptului că nu i s-au adus jucătorii doriţi. Petrescu a spus că pleacă după meciul cu Roma, de joi, iar patronul CFR-ului, Neluţu Varga, a anunţat că echipa nu se prezintă etapa viitoare, la Piteşti, în semn de protest faţă de arbitraje!  Iar etapa nu s-a încheiat, ce va mai fi la Chindia – FCSB?! (foto: prosport.ro)

Liga 1, etapa a noua:

FC Argeş – Voluntari 2-1

Meza 33, Grecu 55 / I. Gheorghe 66

Dinamo – Astra Giurgiu

– amânat de LPF, deşi Astra avea doar patru jucători infectaţi!

Poli Iași –  Viitorul

– meci întrerupt după stingerea intalației de nocturnă exact în momentul în care gazdele marcaseră golul de 2-1! Viitorul va câştiga la „masa verde”

CFR Cluj –  Gaz Metan 1-2

D. Ciobotariu 90 / Deaconu 27, Cardoso 60

Luni, 2 noiembrie 2020, ora 21:00

Chindia – FCSB

Clasament

Etapa următoare (6-9 noiembrie): Astra – Clinceni, Craiova – Chindia, Voluntari – Iași, Sepsi – Hermanstadt, FCSB – Botoșani, FC Argeș – CFR Cluj, Viitorul – Dinamo, UTA – Gaz Metan Mediaș.