Cinci românce sunt în turul doi la Australian Open! Cîrstea a eliminat-o pe Kvitova

Simona Halep, 30 de ani, 15 WTA, s-a calificat, marți dimineață, în turul al doilea la Australian Open, după ce a trecut, scor 6-4, 6-3, de jucătoarea poloneză Magdalena Frech, 24 de ani, 105 WTA. Halep şi-a asigurat un cec de 154.000 de dolari australieni şi 70 de puncte WTA, iar în turul secund o va înfrunta pe câştigătoarea dintre Katie Volynets (SUA) şi Beatriz Haddad Maia (Brazilia). Sorana Cîrstea și Irina Begu s-au calificat, la rândul lor, în turul secund la Melbourne. Cîrstea, 38 WTA, a obţinut cea mai surprinzătoare victorie, după ce a trecut de Petra Kvitova, locul 19 WTA și dublă campioană de Grand Slam, scor 6-2, 6-2, partidă care a durat doar o oră şi 11 minute! Sorana va evolua în manşa următoare cu Kristina Kucova din Slovacia, locul 96 WTA.

Cea mai importantă performanță a Soranei Cîrstea la Melbourne este calificarea în turul 4, la ediția din 2017.  Într-un alt meci din turul I, Irina Begu, locul 64 WTA, a dispus, marți, cu scorul de 2-6, 7-5, 6-3, de franţuzoaica Oceane Dodin, locul 85 WTA, după o partidă care a durat două ore şi 37 de minute. Begu, care a salvat două mingi de meci, va juca în faza următoare cu belgianca Elise Mertens, locul 26 WTA şi cap de serie numărul 19. Cinci românce au trecut de primul tur la Melbourne, Simona Halep, Sorana Cîrstea, Irina Begu, Gabriela Ruse şi Jaqueline Cristian, doar Irina Bara pierzând în prima rundă.