Chipciu le pune gând rău utiștilor: ”Îi așteptăm pe Postolachi și Batha, să vedem care-s mai buni acum!”

La finalul meciului din sferturile Cupei României, câștigat cu 2-1 în fața celor de la FC Hermannstadt, Alex Chipciu a catalogat drept ”senzațională” calificarea și a recunoscut că speră ca CFR Cluj să nu ajungă în finală, pentru că, într-un eventual meci direct, nu ar putea juca din cauza clauzei inserate în contract. Chipciu se gândește deja la semifinala cu UTA: ”Mă simt foarte bine că ne-am calificat. Nu ne-am bucurat așa mult, parcă eram speriați să ne bucurăm. Da, a fost și golul, superb… Important e că ne-am calificat și ne-am atins un obiectiv. Să ai șansa să joci pe teren propriu o semifinală, cam rar. Știm că suporterii vor veni într-un număr mare la un asemenea meci și avem de luat o revanșă cu UTA, nu? Îi așteptăm pe Postolachi, pe Batha, să vedem care-s mai buni acum. E senzațional că suntem în semifinale. Eu am mai câștigat cu Steaua o Cupă, am mai avut o finală, am pierdut-o. Am mai avut la Brașov o semifinală, am pierdut-o, țin minte că a dat Dică gol prin minutul 85. Jucam finala cu Dinamo la Brașov. Sper să piardă CFR în sferturi sau în semifinală, să pot juca și eu dacă ajungem în finală. Mă gândesc prea departe acum, ce va fi, va fi, a spus Alex Chipciu.

Ioan Ovidiu Sabău este încrezător: Vrem să jucăm finala!

La finalul meciului de la Sibiu, antrenorul clujenilor, Ioan Ovidiu Sabău a ținut să-și felicite elevii pentru atitudinea de care au dat dovadă, în condițiile în care Hermannstadt a fost echipa care a deschis scorul. Tehnicianul „șepcilor roșii” se gândește la finala Cupei României. „Noi credem, vrem să jucăm în finală. Este obiectivul oricărei echipe care ajunge până aici. Pentru mine este foarte important, la fel și pentru jucători, suporteri. E mai ușor pentru mine să-i motivez.” Universitatea Cluj o va găzdui pe UTA în semifinalele Cupei, jucându-se într-o singură manșă, eliminatorie. Meciul se va disputa în perioada 25-27 aprilie, în funcție de programările din play-out-ul Superligii.