Chindia susţine că UTA a egalat dintr-un ofsaid, la Benga: „Viciere de rezultat”!

UTA a egalat la Buftea, în meciul cu Chindia, în al patrulea minut de prelungiri, 1-1. Târgoviştenii au revăzut însă faza şi susţin că reuşita lui Erico a pornit dintr-un ofsaid nesemnalizat la Benga, care era în afara jocului şi a jucat mingea, deşi nu a reuşit să o atingă cu capul: „E al patru meci consecutiv când erorile arbitrilor viciază rezultatul în defavoarea noastră. Nu pot să cred ce se întâmplă! Arbitrii continuă să greșească împotriva noastră. Dar sunt erori grave, care se pun pe tabelă. E iar viciere de rezultat, fiindcă am pierdut două puncte pe finalul jocului cu UTA. Noi, de la jumătatea terenului, nu aveam cum să vedem acest ofsaid, dar arbitrul de aia e acolo, pe linie, ca să vadă! Nici nu era o fază chiar atât de grea. S-au strâns prea multe la rând, și de fiecare dată noi am fost victime”, spune președintele târgoviștenilor, Marcel Ghergu, care reclamă un ofsaid nesemnalizat la Benga. UTA a avut o lovitură liberă din propriul teren în minutul 92, la aproximativ 60 de metri de poarta adversă. A executat-o portarul Iacob, lung, până în careul târgoviștean, unde Pițian, aflat în duel direct cu Benga a deviat greșit, spre careul mic, de unde Erico a egalat, stabilind și rezultatul final, 1-1.

UTA, din nou protagonistă într-un meci cu probleme de arbitraj

Reluarile arată însă, susţin cei de la Chindia, că Benga (foto, nr. 4) se afla în poziție de ofsaid în momentul execuției lui Iacob. El nu atinge mingea, în duelul cu Pițian, dar influențează clar faza. Asistentul Sebastian Gheorghe nu a semnalizat însă nimic. Interesant e că tuşierul din Suceava face parte, de obicei, din brigada arădeanului Haţegan, care însă nu a arbitrat în  runda trecută. De aici se nasc suspiciuni şi mai mari pentru cei de la Chindia. Aşadar, UTA se află la al doilea meci consecutiv în care beneficiază de o decizie favorabilă importantă, după ce etapa trecută celor de la Hermannstadt li s-a anulat gol valabil la Arad, la scorul de 1-1. (foto: gsp.ro)