Chelsea şi Villareal s-au calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor

Villarreal s-a calificat surprinzător în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o pe Juventus cu scorul de 3-0 (0-0), miercuri seara, la Torino, în manşa secundă a optimilor. După 1-1 în tur, ”Submarinul galben” a făcut diferenţa în ultimul sfert de oră, după intrarea lui Gerard Moreno. Acesta a fost la originea celor două goluri din penalty, fructificând prima lovitură de pedeapsă, în minutul 77. Villarreal s-a desprins în urma unui corner, centrarea lui Aurier fiind trimisă în plasă de fundaşul Pau Torres (85). Tabela a fost închisă de olandezul Danjuma, din penalty (90+2), după ce conaţionalul De Ligt a blocat cu mâna şutul său, în urma unui contraatac. Juventus a fost eliminată în optimile Champions League şi în sezoanele precedente, de Lyon, respectiv FC Porto.

Surpriză la Torino, Italia fără echipă în sferturi! Chelsea şi-a respectat blazonul

Chelsea, deţinătoarea trofeului, şi-a respectat blazonul şi s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal cu o victorie şi în manşa secundă cu Lille, 2-1 (1-1) în deplasare, miercuri seara. După 2-0 la Londra, ”Blues” au câştigat pe terenul campioanei Franţei, în ciuda perioadei tulburi prin care trec. Lille a deschis scorul prin turcul Burak Yilmaz (38 – penalty), dar echipa antrenată de Thomas Tuchel a revenit, a egalat prin americanul Christian Pulisic (45+3), iar spaniolul Cesar Azpilicueta a marcat golul victoriei (71). Chelsea este a treia echipă din Anglia calificată în sferturile de finală, la fel ca anul trecut, celelalte fiind Liverpool şi Manchester City.