Chelsea a câştigat Supercupa Europei la lovituri de departajare

Chelsea a câştigat Supercupa Europei la fotbal, după ce a învins-o pe Villarreal cu scorul de 6-5, la loviturile de departajare, miercuri seara, pe Stadionul Windsor Park din Belfast, într-un meci în care rezultatul a fost egal, 1-1, după 90 de minute, dar şi după prelungiri. Marocanul Hakim Ziyech (27) a deschis scorul pentru londonezi, dar ”Submarinul Galben” a egalat prin Gerard Moreno (73). La loviturile de departajare Cesar Azpilicueta, Marcos Alonso, Mason Mount, Jorginho, Christian Pulisic şi Antonio Ruediger au transformat pentru deţinătoarea trofeului Ligii Campionilor, iar Gerard Moreno, Pervis Estupinan, Moi Gomez, Daniel Raba şi Juan Foyth au înscris pentru câştigătoarea Europa League.

Kai Havertz a ratat de la Chelsea, iar Aissa Mandi şi Raul Albiol au irosit penalty-uri de la Villarreal, ambele fiind apărare de Kepa Arrizabalaga. Echipa care a câştigat Cupa Campionilor Europeni/Champions League s-a impus în Supercupă de 26 de ori în 46 de ediţii. Chelsea a mai cucerit trofeul în 1998, 1-0 cu Real Madrid, dar a pierdut în 2012, 2013 şi 2019. (agerpres)