CFR Cluj vine cu moral excelent la Arad, pentru meciul cu UTA. Campioana a dat lovitura la Praga!

CFR Cluj a obţinut aseară o victorie mare pe terenul celor de la Slavia Praga, scor 1-0 (1-0), pe Eden Arena, în Grupa G a Europa Conference League! Campioana României s-a apărat eroic și cu un Scuffet în zi de grație, a dat lovitura în minutul 45, prin reușita lui Rangelo Janga, din minutul 45, după o centrare excelentă a fostului utist Roger, care a fost titular. CFR a obţinut astfel prima sa victorie într-o grupă în care, după trei etape, toate echipele au patru puncte şi golaveraj zero, situație mai puțin întâlnită în fotbalul european. În celălalt meci de joi, formația albaneză FC Ballkani a învins-o pe Sivasspor cu 4-3, în deplasare, golul succesului fiind reușit în al patrulea minut de prelungiri. CFR Cluj va disputa pe 13 octombrie revanşa cu Slavia Praga, la Cluj-Napoca. Până atunci, ardelenii lui Dan Petrescu vin să joace luni, 10 octombrie, de la ora 20:30, cu UTA, pe stadionul Francisc Neuman, în cadrul etapei a 13-a din Superliga. Așadar, moralul campioanei este la cote înalte, mai ales că și în campionat are trei victorii la rând, dar arădenii speră să poată profita de oboseala clujenilor. Se anunță un meci interesant la Arad, mai ales că Ilie Poenaru își joacă în acest final de tur și scaunul de antrenor, fiind tot mai contestat de suporterii Bătrânei Doamne.

FCSB s-a făcut de râs cu Silkeborg, trupa lui Dică – umilită de anonimii danezi

Dacă CFR s-a respectat și a obținut un rezultat mare în Europa, FCSB s-a făcut de râs în Danemarca, în fața lui Silkeborg. Trupa lui Dică a fost umilită de o formație nordică ce s-a impus cu 5-0 (3-0), după un meci în care bucureștenii au fost dominați copios la toate capitolele. Venită în Danemarca fără câțiva titulari, strategie inexplicabilă în condițiile în care din campionat mai e mult de jucat, iar următorul meci e cu…nou promovata Petrolul, vicecampioana României a făcut figuraţie şi a încasat cinci goluri, marcate de Anders Klynge (3), Kasper Kusk (7), Nicklas Helenius (35, penalty), Stefan Teitur Thordarson (58) şi Tonni Adamsen (71). Silkeborg nu avea nicio victorie în ultimele sale zece meciuri din cupele europene, un egal şi nouă eşecuri! West Ham United a învins-o pe Anderlecht cu 1-0, la Bruxelles, în celălalt meci al grupei. West Ham United este lider, cu 9 puncte, urmată de Anderlecht, 4 puncte, Silkeborg, 3 puncte și FCSB, cu un 1 punct. Pe 13 octombrie vor avea loc meciurile revanşă, FCSB – Silkeborg şi West Ham – Anderlecht.