CFR Cluj, victorioasă în Europa League. Vezi toate rezultatele

Campioana României, CFR Cluj, a învins în deplasare, cu scorul de 2-0 (1-0), echipa armeană FC Alaşkert Erevan, joi seara, într-o partidă din cadrul primei manşe a turului III preliminar al competiţiei Europa League la fotbal.

Ambele goluri ale ardelenilor au fost marcate de atacantul George Ţucudean, în minutele 5 şi 49, ultimul din penalty. Meciul retur se va disputa joi, 16 august, la Cluj-Napoca, de la ora 20,00.

Dacă va trece de campioana Armeniei, CFR Cluj va juca în play-off-ul Europa League cu câştigătoarea confruntării dintre Legia Varşovia (Polonia) şi Dudelange (Luxemburg).

FCSB a încheiat la egalitate în deplasare cu echipa croată Hajduk Split, scor 0-0, în meciul disputat pe stadionul Poljud, în manşa întâi a turului al treilea preliminar al Europa League la fotbal.

Dominată în prima repriză, FCSB a obţinut un rezultat promiţător, în faţa unui adversar agresiv, pe un gazon foarte prost şi pe o temperatură ridicată.

Returul va avea loc pe 9 august, pe Arena Naţională din Bucureşti. Dacă va trece de Hajduk, FCSB va întâlni în play-off-ul competiţiei învingătoarea dintre Rapid Viena şi Slovan Bratislava.

Într-un alt meci din turul 3 preliminar, echipa germană RB Leipzig a învins-o pe Universitatea Craiova cu scorul de 3-1 (1-0) şi a făcut un pas spre faza următoare a competiţiei.

RB Lepizig a dominat autoritar meciul şi s-a impus prin golurile marcate de Ibrahima Konate (25), Matheus Cunha (77) şi Yussuf Poulsen (87), golul de onoare al formaţiei din Bănie fiind reuşit în timpul adiţional de către Ivan Martic (90+4).

Manşa secundă va avea loc pe 16 august, pe stadionul ”Ion Oblemenco”. În play-off, învingătoarea dintre RB Leipzig şi Universitatea va evolua împotriva câştigătoarei dintre Zoria Lugansk (Ucraina) şi Sporting Braga (Portugalia).